Будь природі другом!

 

Для лісівників усіх поколінь пріоритетним питанням в роботі завжди було збільшення площі лісів, збереження біорізноманіття в них та ведення лісового господарства згідно норм і правил. А людина, як особистість, відігравала в житті лісу одну з найважливіших ролей. Людина була природі другом…

Прикро усвідомлювати, що в останні десятиліття людство перестало поважати природу та цінити її багатства по достоїнству. Той прогрес, що принесло з собою ХХІ століття, на превеликий жаль, призводить до деградації людської особистості. Засміченість навколишнього середовища вже сягнула глобальних масштабів. Мова йде про сміттєзвалища, на які люди перетворюють природні скарби. Гори пластику, поліетилену, пляшок та битого скла й іншого непотребу, котрий розкладається протягом не однієї сотні років, переповнюють лісові масиви, світовий океан і навіть населені пункти.

Природа страждає від людини, як від лютого ворога, проте кожної весни, прокидаючись від зимового сну, вона щиро розкриває обійми і радо дарує нам красу, душевний спокій та свої багатства. Люди перестали помічати оточуюче їх середовище. Стали сприймати все як даність, вважаючи що природа автоматично відновлюється сама. І якщо виростити чи відновити дерева й рослини вона ще в змозі, то боротися зі згубним антропогенним впливом, котрий став систематичним, в неї просто немає сил.

Обираючи професію лісівника, людина пов’язує себе з природою міцним нерозривним ланцюгом. ЇЇ мета оновлювати старий ліс та насаджувати на вільних землях новий, піклуватися про нього, зберігати його велич та життєдайну силу для нащадків. Любов до лісу проростає в серці з кожної посіяної маленької насінини, котра з роками росте, міцнішає і надійно закріплюється корінням, перетворюючись на красиве сильне дерево,дістаючи до потаємних закутків душі.

Вирощування лісу також починається з насіння. Проте лісівники проходять не один етап перш ніж створити майбутні зелені шати землі. Спочатку треба зібрати і підготувати до висіву насіння, потім перейти до створення посівів та вирощування молодих деревець в лісорозсадниках. Проведення цих робіт вчасно й правильно – запорука дружних і здорових сходів. Наступний етап – це підготовка ділянок до посадки сіянців. Обробіток ґрунту є однією з основних умов успішного приживлювання, збереження і росту лісових насаджень. Далі йде безпосередня посадка майбутнього лісу. І саме від людей залежить, яким він виросте. Лісівники дотримуються агротехніки вирощування, проводять моніторинг погодних умов, щоб тільки сніг із землі – не втратити дорогоцінний час і встигнути висадити сіянці у насичений вологою ґрунт. Оптимальні строки посадки дуже стислі, зазвичай це близько двох тижнів, а об’єм робіт великий. Тому весняні лісокультурні роботи лісівників можна порівняти з бджолиним медоносом. Проте якщо робиш свою роботу з задоволенням, гарним настроєм та головне відповідально, то все вдається й ліс ростиме могутнім і здоровим.

Здійснення доглядів від забур’яненості на лісокультурних ділянках, захист від шкідників та хвороб, вчасне проведення рубок догляду, за допомогою яких формується оптимальне насадження з кращих дерев, попередження пожеж шляхом прокладання мінералізованих смуг, патрулювання лісових масивів для запобігання виникнення лісопорушень – ось невеликий перелік всього того, що щоденно роблять лісівники, аби виростити «його величність» Ліс.

Не важливо скільки тобі років, якої ти національності чи віросповідання, скільки в тебе коштів у гаманці – завжди будь природі другом. Цінуй те, що було створено для людства задовго до тебе, просто для того, щоб ми жили, могли творити, кохати, дихати на повні груди свіжістю нового дня. Поважай людську працю, котра допомагає підтримувати природний баланс та не дає перетворити світ у банальні сірі кам’яні джунглі. Адже жодні сучасні технології не замінять живий ліс і його мешканців, не замінять сонячних променів, свіжість землі після дощу, п’янкий аромат польових трав…Усе те, що допомагає нам залишатися чуйними, вирощуючи в наших душах дерево людяності.

 

Провідний інженер з лісових культур            С.Омельченко

ДП «Гадяцький лісгосп»