В Україні епідемія дитячого сколіозу

Проблеми зі спиною ортопеди виявили у 23% дітей, при цьому більше, ніж третина, обстежених потребують спеціалізованих методик лікування

Останні дослідження вказують на стрімке зростання проблем із хребтом у дітей молодшої вікової групи по всьому світу. Однак у деяких країнах ситуація особливо сумна.

За результатами трирічного дослідження, що проводили на території десяти країн Східної Європи, найгірша ситуація зі сколіозом зафіксована в Україні. Тут проблеми зі спиною ортопеди виявили у 23% дітей (при цьому більше, ніж третина, обстежених потребують спеціалізованих методик лікування). Не ліпша ситуація в РФ і Молдові – тут проблеми спостерігаються у 21% дітей. Найменше число хворих дітей зафіксовано в Словаччині – 14%. Середньосвітовий рівень – на позначці 15-17%, хоча ще в минулому десятилітті не перевищував позначки 15%.

На основі дослідження Східно-Європейської асоціації ортопедів (East European Orthopaedic Association, EEOA), результати якого були озвучені на Конгресі EEOA в Бухаресті, український підрозділ асоціації розробив низку рекомендацій.

Обстеження в ортопеда не рідше, ніж раз на рік
Діти дедалі менше часу проводять надворі, а активні ігри на свіжому повітрі дуже часто замінюють просиджуванням за гаджетами і комп’ютером. М’язова слабкість призводить до проблем із хребтом, і легка форма сколіозу може за кілька місяців прогресувати до рівня, що вимагає медичного втручання.

Заняття активними видами спорту та плавання
У більшості випадків сколіоз можна вилікувати фізичними вправами (гімнастика за методом Катаріни Шрот або аналогічні їй «дихальні» гімнастики). Але в першу чергу, дитині потрібні сильні спинні м’язи, що відповідають за підтримку хребта.

Увага до дитячих рюкзаків
Купуючи дитині рюкзак, батьки повинні розуміти, що ранець – основне джерело проблем зі спиною. Перевантажений рюкзак, його неправильна конструкція і носіння, є прямою причиною сколіозу і подальших проблем із неправильним розвитком внутрішніх органів.

Детальні рекомендації до шкільних рюкзаків містяться в методичних матеріалах EEOA, переданих в МОН України, ось деякі витяги з них:

  • – вага рюкзака (з вмістом) не повинна перевищувати 10-12% ваги дитини. Для дітей молодших класів – 1,5-2,3 кг;
  • – обов’язкова наявність жорсткого каркаса, ортопедичної спинки і м’яких широких лямок;
  • – рюкзак, за габаритами, має бути не ширший і не вищий за спину дитини.

Всі моделі китайських виробників було забраковано ортопедами. Крім того, декотрі моделі дитячих рюкзаків європейських виробників (Herlitz, Kite, Scout тощо) можуть не підходити українським дітям і також викликати проблеми зі спиною. Причина в тому, що український школяр часто несе в рюкзаку більше вмісту (книг), і розрахований на європейські шкільні програми ранець виявляється перевантаженим в українських реаліях. Високі оцінки ортопедів заслужили рюкзаки від української компанії «1 Вересня», британські «YES», «Smiggle», а також американський бренд «Kipling», оскільки вони максимально адаптовані для програми українських шкіл.

Збалансоване харчування
Фастфуд і снеки – не найкраща їда для дітей. Фрукти, овочі та ягоди повинні бути в щоденному раціоні. Газовані напої краще замінити натуральними соками.