Газ для українців з червня подешевшає на 6%

Загалом з початку року ціна ПСО знизилась на 54%

У червні оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК “Нафтогаз України” поставляє газ у рамках спеціальних зобов’язань (ПСО), становитиме 2,142 тис. грн за тисячу кубометрів (без урахування ПДВ, націнки газзбутів і витрат на транспортування газу магістральними і розподільчими трубопроводами). Це на 5,9% менше, ніж у травні 2020 року, йдеться в повідомленні компанії.

Відзначається, що загалом з початку року ціна ПСО знизилась на 54%, а у порівнянні з аналогічним періодом минулого року падіння вартості блакитного палива досягло 61%.

При цьому аналітики “Нафтогазу” відзначають, що темпи падіння цін сповільнилися і саме в червні почала спостерігатися тенденція до відновлення вартості енергоносіїв: ціни на основних європейських хабах ростуть з другого тижня червня як для поточного місяця, так і на майбутні періоди.

За інформацією пресслужби, серед основних чинників – скасування значної частини поставок в Європу скрапленого газу в червні і липні, зростання промислового виробництва після скасування карантину і перехід європейських станцій теплової генерації на газ замість вугілля.

Повідомляється, що разом з тим внутрішні ціни в Україні залишаються нижчими від імпортного паритету. За прогнозами аналітиків компанії, слабкий попит на газ у світі і високі запаси в Європі продовжуватимуть тиснути на ціни на ключових ринках газу. Передбачається, що до кінця сезону рівень запасів в ПСГ наблизиться до свого максимуму. Це сприятиме припиненню будь-яких ініціатив щодо закачування газу і з урахуванням незначного попиту спричинить зниження ціни. Зміна цінових тенденцій можлива ближче до опалювального сезону.

Як зазначив голова правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв, ціна газу в Україні нині визначається формулою, вона не залежить від “Нафтогазу”, вона залежить від цін на європейському ринку. Зараз ціна падає, проте ринок має цикл, і вона почне рости раніше чи пізніше.

“З першого липня ми очікуємо скасування спеціальних зобов’язань, які вже не захищають споживачів, проте обмежують їх права: домогосподарства не можуть вибирати ні умови оплати, ні сервіси, ні ціну. До відкриття ринку готові постачальники, і споживачі. Зміна формату торгівлі газом в роздрібному сегменті істотно підвищить стандарти обслуговування клієнтів, а конкуренція між постачальниками дасть людям багато опцій щодо ціни. Сподіваємося, цього тижня уряд оголосить конкурс на постачальника останньої надії (ПОН), і це дасть змогу відбутися довгоочікуваній лібералізації ринку газу в Україні”, – цитує прес-служба Коболєва.