Держава платитиме по 1700 гривень на дітей

У квітні набувають чинності законодавчі зміни в різних сферах. На кожну дитину в багатодітній родині держава платитиме по 1700 грн. На “Доступні ліки” виписуватимуть електронний рецепт. А залізничні квитки подорожчають.

Кожна багатодітна сім’я отри­муватиме на третю, четверту, п’яту і наступних дітей до 6 років щомісячну допомогу в розмірі 1700 грн. Це кошти, які виділятимуть додатково до щомісячних 860 грн на дитину.

Доплата стосується не лише тих, хто народив або народить цьогоріч. Можна оформити допомогу і на 5-річних. Для цього слід звернутися у відділ соціального захисту. Мати оригінал і копію посвідчення багатодітної сім’ї та свідоцтва про народження дітей.

У громадських туалетах облаштують сповивальні столики. Встановлять у великих санвузлах, пристосованих для людей з інвалідністю. Подібні кімнати з’явилися у торговельних центрах столиці торік. Тепер їх обладнають по всій країні.

— У Києві вже облаштовані кімнати, де крім сповивального столика є стільчик для годування і подушка для немовлят. Ми ними користуємося під час прогулянок. 2-річний син має алергію на памперси і в холодну пору я можу там поміняти мокру пелюшку, — розповідає киянка 37-річна Оксана Даниленко. Півроку тому народила п’яту дитину.

— Нещодавно були у Хмельницькому, таких кімнат не знайшли. Хоч на одному з найбільших ринків країни вони потрібні. Там такі жахливі туалети, що й самому зайти страшно, не те що переодягти дитину.

Із квітня програма “Доступні ліки” працюватиме тільки за електронним рецептом. Його має виписувати сімейний лікар, терапевт або педіатр через електронну систему охорони здоров’я. Препарати, як і досі, даватимуть безкоштовно чи за невелику доплату. До таких належать пігулки проти хронічних хвороб серця, астми та діабету II типу. Для реалізації програми аптеки підписали договори з Національною службою здоров’я і встановили програмне забезпечення.

— Людина звертається до лікаря, з яким підписана декларація. Там її оглядають і виписують рецепт. На мобільний телефон пацієнта прийде смс з унікальним номером рецепта та кодом для отримання ліків. Хворий іде у будь-яку аптеку, що бере участь у програмі. Називає номер рецепта, обирає ліки серед запропонованих і вказує код. Якщо ліків немає в одній аптеці, може звернутися в іншу, — каже заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, 35 років. — Така система допоможе контролювати видачу ліків і точно розуміти, скільки і яких препаратів потрібно закупити.

Із 1 квітня подорожчають залізничні квитки на міжміські та міжнародні потяги. По Україні — на 12%, закордонні — на 13–21%. Ціни у приміських електричках залишаться без змін.

Дивитися телевізор також стане дорожче. Кабельне телебачення подорожчає на 15–40%. Ціна залежатиме від регіону та набору телеканалів. Становитиме в середньому 240–300 грн.

Українські банки у квітні випустять чиповані картки “Віза”, що дають можливість безконтактної оплати.

— У Китаї понад 80 відсотків людей розраховуються безконтактними картками. У нас 11 відсотків карток мають такий чип. Більшість користуються магнітними стрічками. Вони дешевші у виготовленні, але повільніше зчитуються і їх легко підробити. У світі всі картки прив’язують до мобільних телефонів, на які ставлять захист, — говорить економіст Олександр Охріменко, 54 роки.

Учасниками бойових дій визнають усіх осіб, які брали участь у збройній боротьбі за незалежність України у XX ст. Цей статус матимуть ветерани Української повстанської армії та Організації українських націоналістів. 26 березня набули чинності зміни до закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щодо посилення соціального захисту.

Пільги отримають 1,2 млн ветеранів: Другої світової війни, учасники УПА, воєн, які вів Радянський Союз, і війни на Донбасі.

— У законі прописане підвищення штрафу за відмову водія громадського транспорту в перевезенні пільговиків зі 136 гривень до 2550, — каже 44-річна Ірина Фріз, міністр у справах ветеранів. — Сподіваюся, тепер охочих порушувати закон і хамити ветеранам стане менше.

Із 14 квітня у Таїланд можна буде літати без візи. Раніше дипломатичний дозвіл на місяць коштував тисячу гривень. Тепер до 30 днів можна перебувати без оформлення візи. Але багаторазову на півроку потрібно оформити. Вона обійдеться у 5,6 тис. грн.