Дифтерія – небезпечне захворювання!

За даними Центру громадського здоров’я в Україні спостерігається ускладнення епідемічної ситуації з захворювання на дифтерію. За 10 місяців 2019 року зареєстровано 20 випадків. Найбільший спалах захворювання зареєстрований в Закарпатській області – 5 хворих, у Хмельницькій, Луганській, Тернопільській – по 1 випадку, у місті Києві – 2 випадки захворювання. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.

Що потрібно знати про небезпечне захворювання?

  Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що передається повітряно – краплинним шляхом, характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизової рото- глотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної, нервової системи та нирок. Інкубаційний період хвороби — 3-10 днів. Джерелом інфекції є хвора людина або носій Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсин.  Токсин блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.

Симптоми дифтерії:

  • біль у горлі;
  • підвищення температури тіла, лихоманка;
  • набряк слизової ротоглотки;
  • наліт на мигдаликах сірого кольору;
  • набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних вузлів.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

  • блокування дихальних шляхів;
  • інфекційно-токсичний шок;
  • пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
  • ураження нервової системи;
  • легенева інфекція.

Єдиним дієвим механізмом боротьби з дифтерією є вакцинація. Станом на 1 жовтня в Україні щеплено  59,5% дітей віком до одного року та 52,3 % дорослого населення від кількості , що передбачена плановою вакцинацією.Вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через 1-1,5 років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але у правильно щеплених недуга матиме набагато легший перебіг, ніж у тих, хто немає щеплень.  Безоплатне щеплення від дифтерії можна отримати звернувшись до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря, з яким у вас укладена декларація. Зараз в Україні наявно 6млн.800 тис.доз

вакцини проти дифтерії.

Для профілактики дифтерії у разі виникнення інфекції контактні особи залежно від їхнього вакцинального статусу підлягають негайній імунізації. Нещеплені особи мають одержати первинний вакцинальний комплекс (вакцинація та перша ревакцинація через 2 міс.) препаратами відповідно віку. Особи, які підлягають ревакцинації згідно з Календарем щеплень цього року, мають негайно отримати ревакцинацію.

Першу планову ревакцинацію дорослим за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацію АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М.

 

Не наражайте на небезпеку себе і оточуючих, вчасно вакцинуйтеся!

 

 

 

 

Лікар із загальної гігієни відділу

державного нагляду за дотриманням санітарного

законодавства Гадяцького районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Полтавській області

Кіяшко О.І.

(05354) 2-27-85