До 170 річниці від дня народження Олени Пчілки

 

Розставимо крапки …

… А як глянеш з гори на поділ і далі на річку, ген-ген видніє село Броварки, сюди ближче – безмежний луг із його незрівнянно-барвистим килимом, а там… ген…височіють горбки… горби, порослі травою: сліди слави козацької… Серед могил, ніби сторож, одинокий старий-престарий осокор… Від замку на південь, скільки не кинеш оком, за річкою зеленіє сосновий бір. Стоїть він, вічний, темною стіною,лагідно шепочучи верховіттям про славні дні Гетьманщини. Оце тут, у Гадячі, у родині дворянина Петра Драгоманова, серед казкової природи народилася маленька Оля.


У місті Гадячі ще в 1924 році зберігалися старі метричні книги 40-х років XIX ст. У метричній книзі ч.1153 «Часть1-ая о рождающихся за 1849 год» записано, що Ольга, дочка Петра Іоакимовича Драгоманова і «жены его законной Елисаветы Ивановой», народилася і хрестилася 29 червня (17 червня старого стилю) 1849 року. Насправді Ольгу Драгоманову хрестили не в день її народження, а 12 днів по тому. Більшість літературознавців вважали 17 липня днем народження Ольги. Справжню дату стверджують двоє авторитетних джерел. Перше – свідчення дочки Олени Пчілки Ізидори Борисової. 22 лютого 1970 року в листі до Петра Одарченка вона писала: «… оце прочитала Ваше роз’яснення в «Свободі». Ви так прекрасно написали, і це назавжди усуне всяку плутанину у визначенні дати народження Олени Пчілки. Вам цікаво знати, як сталося, що в автобіографії трапилася помилка. Коли «Рух» (Харківське видання) в 1930 році при ступив до видання маминих творів, мама була дуже хвора. За неї писав редактор пан Черкаський. І місяць він записав римськими шість. Мама завжди уважно перечитувала записане ним. А як вийшла книжка, то і мама, і я одразу зауважили той липень. Мама ту помилку сприйняла байдуже, і помилка пішла у «світ широкий…».
Друне дуже важливе джерело – це запис у «Молитослові» Петра Драгоманова. Рукою батька там записано «17 июня 1849 года в пятницу 9:45 часа пополудни родилась моя дочь Ольга». Усі записи в «Молитослові» Петра Драгоманова були скопійовані в 1927 році Петром Одарченком, коли оглядав рукописний фонд Гадяцького музею ім.. М.П.Драгоманова.

З наукової роботи Сергія Повісенко /науковий керівник Наталія Оніщенко/ Принципи національного виховання молоді Ольги Петрівни Драгоманової-Косач (гадяцький період), альманах «Мистецьке гроно»,Гадяч 2012, ст.29

Померла Олена Пчілка /Ольга Петрівна Драгоманова-Косач/ 4 жовтня 1930 року. Похована у Києві на Байковому кладовищі поруч з чоловіком, донькою і сином.