Коли потрібно обрізати дерева

Обрізання – необхідний елемент догляду за будь-якими зеленими насадженнями.

Але покращити ріст і сприяти правильному формуванню дерева можна лише тоді, коли знати, як все робити. В іншому випадку можна лише нашкодити рослині.

Коли варто займатись обрізкою дерев

Існує кілька варіантів, коли можна обрізати дерева:

 • рання весна (пізня зима). На початку березня, коли вже минає загроза лютих морозів, починають обрізати молоді зерняткові плодові дерева (яблуні, груші). У них сокорух відбувається найраніше, тому й починають обрізання з них. В квітні ж працюють з більшістю інших плодових дерев, включаючи й кісточкові сади (абрикос, черешня, вишня)

 • пізня весна (травень-червень). Старі дерева обрізають під час або після цвітіння, коли сокорух уже почався. Це дозволить обмежити розміри крони та послабити процеси подальшого росту пагонів;

 • літо. Така обрізка актуальна лише для деяких культур, котрі рано плодоносять (наприклад, абрикос). Завдяки їй цвітіння в наступному році наступить пізніше. Таким чином, ви не втратите врожай через весняні заморозки.

Окрім того, восени проводиться санітарна обрізка дерев. При цьому видалення старих пагонів допоможе не тільки покращити обмінні процеси рослини, але й знизить рівень травматизму – якщо правильно все виконати, всохла гілка точно не впаде нікому на голову. Також в кінці осені обрізають кущі (смородина, малина, аґрус, тощо).

Для чого потрібно обрізати дерева

Існує кілька причин, чому потрібно обрізати гілки багаторічних рослин:

 • формування естетично привабливої крони. Так хвойні й фруктові дерева будуть виглядати максимально привабливо, завдяки чому гармонійно доповнять ландшафтний дизайн;

 • покращення плодів. Всі пагони після обрізання матимуть більше доступу до сонячних променів, внаслідок чого збільшиться розмір та якість плодів. Таким чином, врожай з ваших яблунь, вишень, груш, горіхів, тощо значно покращиться;

 • підвищення морозостійкості рослини. Після такої процедури посилюється імунна система дерева, зменшується кількість шкідників і хвороб, окрім того, рослина стає краще переносити низькі температури;

 • контроль росту. Стовбур і верхівка будуть розвиватись рівномірно, при цьому дерево не виросте надто високим. Таким чином, воно не стане загрозою для прилеглих будівель чи проводки, а збирати плоди буде максимально комфортно.

Що потрібно для обрізання дерев

Перш за все, знадобиться зручний одяг, який захищає ваші руки від подряпин. Також подбайте і про інвентар. Серед найбільш корисних інструментів можна виділити:

 • ручний секатор (для роботи з кущами та молодими пагонами);

 • сучкоріз (для гілок понад 4-5 см);

 • штанговий висоторіз (дозволяє видаляти скелетні гілки на відстані до 3-4 м);

 • садову пилу.