Кому не можна позичати — 5 категорій людей

Позику іншій фізособі варто закріплювати розпискою, радять юристи. Важливо, аби документ був завірений нотаріусом. Тоді у разі неповернення суми, позичальника можна притягти до відповідальності.

“Найкраще просто не позичати тим, хто може не повернути гроші. У моменти вагань щодо позики іншим важливо не співчувати комусь, а пригадати, як вам ці гроші далися”, – говорить Gazeta.ua Денис Мартинюк із компаній AFS. Він радить, кому не варто позичати і як відмовляти в позиці.

Родичі

У більшості випадків після того, як родичі позичають одне одному кошти, їхні стосунки псуються.

“Це буває через дві причини — або хтось один не віддав, або інший почав вимагати раніше. Також не раз зустрічав випадки, коли реально в одного із родичів траплялася ситуація, коли він не може віддати грошей. Тоді і йому не зручно, бо не знає, як це залагодити. Й іншому складно, бо розуміє, що втратив значну суму”, – каже спеціаліст.

Сусіди

Спеціалісти з особистих фінансів не радять сусідам давати в борг навіть на пачку цигарок чи хлібину. Адже перехід від звичайних сусідських стосунків до приятельських буде не на користь тому, хто дає кошти в борг.

“Є різні люди. Якщо вже хтось просить 50 гривень на цигарки, значить поваги до себе не має, не може керувати власними фінансами. Зазвичай такі потім просять знову і знову й щоразу більше. Тому фінансову співпрацю із сусідами краще одразу відсікати. Якщо ж раз за 10 років до вас підійшли за крупною позикою, то варто дивитися на причину. У випадку лікування, не відмовляйте. У решті випадків краще гроші не давати”, – пояснює Денис Мартинюк.

Колеги

Позика колегам може бути виправдана, якщо позичальник і позикодавець знаходяться на одному кар’єрному щаблі.

“Якщо просить позичити керівник — це щось ненормальне. Може не віддати. Якщо підлеглий, це теж погано. Позичивши йому гроші, ви перейдете на інший рівень стосунків. Це буде на шкоду робочій атмосфері. А якщо він ще й не буде віддавати грошей, то можуть взагалі початися великі проблеми”, – каже спеціаліст.

Несамостійні

Так називають людей, воля яких часто обмежена звичками, способом життя чи впливом інших. Зазвичай це алкоголіки, ігромани, наркомани, шопоголіки.

“Якщо ці всі категорії впадають в очі різко, то є такі, до яких варто пригледітися. Наприклад, чоловіки, які є підкаблучниками. Зазвичай вони керуються вказівками дружини і ніколи не почнуть віддавати боргу, поки так не вирішить їхня жінка. Або ж навпаки — жінки, надто залежні від чоловіків”, – пояснює фахівець із фінансів.

Активним користувачам кредиток

Чимало українців мають кредитні картки, які дають банки. Проте не в усіх великі ліміти й далеко не всі ними користуються.

“Якщо людина з вашого кола знайомих має кредитку й частенько звідти тягне гроші, то позичати їй — це не найкраща ід Якщо людина з вашого кола знайомих має кредитку й частенько звідти тягне гроші, то позичати їй — це не найкраща ідея. Її стиль поводження з фінансами є ознакою того, що свого доходу на її спосіб життя їй бракує. І зазвичай такі позичають у знайомих, аби перекрити мінуси по кредиту”, – зауважив.