Коронавірус: як уберегтися

       28 лютого по всій Україні  у визначених медичних закладах почалися навчання на випадок фіксації коронавірусу. Вже відбулися навчання  у Києві в Олександріївській лікарні та в Луцьку. У них взяли участь медики, рятувальники, представники поліції та місцевої влади.

Як можна заразитися, як передається коронавірус?

В цілому, коронавіруси дуже стабільні в замороженому стані. При – 20º C може зберігатися до двох років. Слід уникати споживання сирих або недоварених продуктів тваринного походження, тому що коронавіруси чутливі до нормальної температури приготування (70º C).

Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами. Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Коронавірус міститься в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (нагадуємо, це максимум – 1,5-2 м). На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д. Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого. Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

Хто є групою ризику?

Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку та люди із хронічними хворобами більш схильні до захворювання. Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники. Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання). Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо). Особи, які контактували особисто з хворими на COVID -19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин.
Діагностика.

Як визначити на початкових стадіях коронавірус?

На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести. Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека. Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря. Якщо ви протягом останні 14 днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі – лікар має алгоритм дій, що робити.

Рекомендації як убезпечити себе від зараження:

Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком. Миття рук з милом: тривалість процедури — 20–40 с; вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою. Обробка рук спиртовмісним антисептиком, тривалість обробки — близько 30 с; особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду; у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;
Уникайте скупчення людей. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря. Використовуйте захисну маску: обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить). Заміняйте маску кожні 4 години. Бережіть себе і близьких! Дотримуйтеся правил гігієни і будьте здорові!

Лікар із загальної гігієни відділу
державного нагляду за дотриманням санітарного
законодавства Гадяцького районного управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Полтавській області Олег Кіяшко