Лікарські рослини – справжнє народне багатство

Лікарські рослини – справжнє народне багатство. Близько половини ліків виготовляють з рослин. Тому зелену аптеку потрібно берегти та допомагати природі бути щедрою.

Вміння з першого погляду впізнавати лікарські рослини, знати коли і як їх збирати, безпомилково визначати місця, де вони можуть зростати, чітко виконувати правила збереження зелених цілителів – ось абетка мисливця за лікарською сировиною.

Здавалося б ну що тут складного, піти, зібрати потрібні рослини, висушити їх – і все, лікарська сировина готова. Та це не зовсім так. Дуже важливо знати, коли слід заготовляти трави, коли кору, коли викопувати коріння. У різну пору року рослини містять різну кількість корисних речовин, а саме вони і визначають їхню цінність.

Не завжди лікарські речовини накопичуються у всіх частинах рослини в рівній кількості. В одних їх більше в листі, в інших – у корі, корінні, квітах. І в різний період кількість цілющих речовин в рослині не однакова, вона може коливатися навіть на протязі дня.

Багато століть відпрацьовувались основні правила заготівлі лікарської сировини. І правил цих потрібно суворо дотримуватися.

Бруньки збирають ранньою весною, коли вони тільки-тільки починають набухати. Період цей дуже короткий – лише декілька днів. Кору з дерев збирають з початком сильного сокоруху, тобто також ранньою весною. Якщо для приготування ліків чи просто для лікарського трав’яного чаю використовують всю рослину, то її слід заготовляти на початку цвітіння. У цей час в ній накопичується найбільша цілюща сила. Листя, за дуже невеликим виключенням, збирають перед цвітінням, плоди і насіння – лише після того, як вони повністю достигнуть. Коріння та кореневища – пізньою осінню, після того як рослина зів’яне або ранньою весною, до початку сокоруху.

Збирати лікарську сировину слід тільки в суху погоду, краще зранку, як спаде роса, тоді вона обов’язково буде придатною для використання. Якщо не дотримуватися цього правила – ваша праця пропаде марно.

Найвідповідальніший момент у приготуванні лікарської сировини це сушіння рослин. Адже  допустивши тут помилку, ви можете викинути в сміття все заготовлене. А де ж саме і як сушити рослини? Відповідь проста – у будь-якому добре провітрюваному приміщенні. Краще за все на горищі, під залізним дахом, не забуваючи постійно перевертати їх для рівномірного висихання.

Не слід заготовляти трави з року в рік на одних і тих самих місцях, щоб не виснажити їхні запаси. Дайте «відпочинок» зеленим друзям, допоможіть їм набратися сил, розростися. І нарешті, найголовніше : ніколи не збирайте рослини, занесені до Червоної книги. Відносьтесь до природи уважно та бережно!

Світлана Омельченко.