Майже 70% українців переконані, що децентралізація потрібна

Переваги децентралізації відчувають близько 70% українців – дослідження КМІС

Майже половина жителів України (49%) вважають, що децентралізація сприяє розвитку громад. Реальні зміні на краще побачили 45% українців, ще близько 30% чули про певні покращення.

Такі дані Всеукраїнського соціологічного дослідження “Децентралізація та реформа місцевого самоврядування серед населення України та об’єднаних територіальних громад“, яке було проведено у листопаді-грудні 2018 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення Програми Ради Європи “Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні” у співпраці з експертами РЄ та Мінрегіоном.

За результатами соцопитування, до 58% жителів України переконані, що реформа децентралізації потрібна, серед жителів ОТГ таких вже 63%. А майже половина жителів України (49%) вважають, що децентралізація сприяє розвитку громад.

Якщо у 2015 році лише 19% опитаних відзначали певні зміни на краще у своєму населеному пункті в результаті збільшення місцевих бюджетів, то у 2018-му людей, які бачать реальні зміни – 45%. Плюс до цього слід додати ще 22,9% тих, хто чули, що зміни відбуваються. Тобто загалом на кінець 2018 року дві третини українців або відчули покращення, або очікують на нього.

Найбільш помітним покращенням ситуації, яке відзначають 73% тих, хто помітив або почув про певні позитивні зміни у своєму населеному пункті, лишається ремонт покриття вулиць, дворів. Досить багато респондентів відзначили позитивні зміни з освітленням (57%), ремонтом бюджетних приміщень (39%), облаштуванням соціальної інфраструктури (38%).

Найбільш очікуваними результатами від реформи є поліпшення якості та доступності послуг: покращення добробуту громад відчули 49% громадян України, а зменшення корупції – 47%. Загалом, 45% українців бачать покращення від реформи децентралізації у сфері ремонту та утримання доріг, 38% – у сфері благоустрою, у випадку надання адміністративних послуг — 23%.

Поки що найбільш критично сприймається ситуація у сфері охорони здоров’я. Особливо щодо первинного рівня поки що лише 10% відчувають покращення. Кардинально змінити ситуацію може програма з розвитку сільської медицини, яка наразі впроваджується.

Рада Європи у співпраці зі своїми партнерами починаючи з 2015 року щорічно проводить моніторинг та аналіз ставлення населення України та об’єднаних територіальних громад до реформи місцевого самоврядування і процесів децентралізації.

Започатковані відразу після старту реформи, репрезентативні соцопитування слугують своєрідним барометром, з якого влада та громадськість, міжнародна донорська спільнота, фахівці, експерти та усі зацікавлені сторони можуть отримати цінну та цікаву інформацію, статистику і дані для подальшого урахування в процесі вдосконалення системи місцевої і регіональної демократії в Україні.

У свою чергу, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг підкреслив, що запорукою успіху будь-якої демократичної реформи є комунікація з населенням, розвиток місцевого самоврядування та децентралізації влади.

“Рада Європи вважає, що Україна досягла значного прогресу у процесі децентралізації, але попереду ще великий обсяг роботи для приведення законодавства у сфері децентралізації у відповідність до європейських стандартів. Успіх у значній мірі залежить від того, як реформу сприймають люди. Соціологічне дослідження нами проводиться щороку, це дає змогу вивчити тенденції, а також скоригувати політику реформи”, – зазначив Мортен Енберг.