МОЗ пропонує змінити підхід до призначення ліків в Україні

У світі понад 50% всіх лікарських засобів прописуються неправильно

МОЗ пропонує змінити підхід до призначення ліків в Україні й надавати перевагу використанню пігулок замість уколів. Про це повідомляє прес-служба Міністерства.

“У всіх випадках, коли таблетка і укол мають рівнозначну дію, лікарі мають призначати саме таблетовані форми”, – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, у всьому світі більше 50% всіх лікарських засобів прописуються, відпускаються або продаються неналежним чином. Одним з таких прикладів є надмірне використання ін’єкцій, коли більш доречно приймати ліки перорально.

Це свідчить про те, що міф, ніби уколи більш дієві, аніж пігулки, поширений не лише в Україні. Але насправді у більшості випадків немає значення, в якій формі діюча речовина потрапить в організм. Лише в деяких рекомендовано саме ін’єкційну форму (невідкладні стани, знепритомнення пацієнта, введення інсуліну тощо).

Чому, якщо можливо, краще застосовувати не ін’єкції

Для пацієнтів

Найважливішим застосування цього підходу буде для дітей, адже введення препаратів шприцом з голкою має больовий й психологічний аспект. Часто діти після курсу ін’єкційного лікування починають панічно боятися лікарів і лікарень. Діти й дорослі не мусять терпіти біль, якщо можна обійтись без цього.

Традиційно ін’єкційні форми призначають для пацієнтів стаціонару, тож нерідко людина змушена знаходитися в лікарні, навіть коли немає потреби в цілодобовому нагляді лікарів. Більшість захворювань, при яких призначають уколи, можна лікувати вдома пігулками, знаходячись в комфортних для себе умовах.

Якщо лікар призначає вам ін’єкційні форми медичних препаратів – поцікавтеся, чи не можна замінити їх тим самим засобом, але в формі пігулки.

Для медпрацівників

Шанси заразитися захворюваннями, наприклад ВІЛ, гепатитом В, гепатитом С, підвищуються при ін’єкційному введенні лікарського засобу. Адже медпрацівник може випадково поранитися голкою, якою була зроблена ін’єкція пацієнту.

Для медзакладу

Використані засоби для ін’єкцій – небезпечне гостре сміття, що підлягає складній та коштовній утилізації. Також необгрунтоване використання ін’єкційного введення препаратів призводить до значних витрат у зв’язку із придбанням витратних матеріалів (шприців, голок, вати, спирту, навантаження на персонал).

Для бюджету

Ціна пігулки і ін’єкції відрізняється через вартість флакону або ампули. Також для введення препарату в ін’єкційній формі додатково потрібні рукавички для медперсоналу, засіб для дезінфекції, вата або марля, іноді пластир. Робочий час медичного персоналу при переважному застосуванні ін’єкцій теж значно збільшується. Пігулки як рівнозначний по дії засіб є фінансово вигіднішим.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, в Україні надаватиметься перевага неін’єкційним (пероральним) формам лікарських засобів. Це визначається у відповідному проекті наказу МОЗ України “Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України”, який оприлюднено для громадського обговорення.

Раніше МОЗ підбило підсумки медреформи та розповіло про подальші плани. Від 2020 року в країні діятиме єдиний медичний простір. Серед досягнень медреформи: забезпеченість України вакцинами, програма “Доступні ліки” та комп’ютеризація лікарень.