Мінімальна зарплата 6500 грн: хто виграє від підвищення, а хто програє

Із 1 вересня мінімальна зарплата в Україні зросла із 4723 грн до 5 тис. грн. Наступного року уряд пропонує її підвищити з 1 січня до 6 тис. грн, з липня – до 6500.

У Світовому банку зауважили, що зростання мінімальної заробітної плати 2021 року може призвести до збільшення бюджетного дефіциту до понад 6% від ВВП.

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що підвищення мінімалки до 6,5 тис. грн краще відкласти до 1 грудня 2021 року. Тоді б це менше вплинуло на інфляцію та податковий тиск на бізнес.

Чи потрібно підвищувати знову мінімалку

“З одного боку, чим більша зарплата, тим приємніше громадянам. Але зростання мінімалки — це більше позитив для держслужбовців. Щодо бізнесу, тут не все однозначно. Якась частина підприємців підніме зарплати, а якась буде пропонувати людям працювати неофіційно. Або просто зменшать кількість працівників”, – каже економіст Олександр Охріменко.

Економіст Олексій Кущ пояснює, що підвищення мінімалки матиме прямий фінансовий зиск для невеликої частини українців. Адже багато працевлаштованих, крім офіційної мінімалки, отримують ще й зарплату в конвертах.

“Збільшення мінімальної зарплати – це підвищення податкового тиску на малий і середній бізнес. Працівник не буде отримувати більше. Наприклад, має зарплату 10 тис. грн. З них 5 тис. мінімалка, а 5 тис. отримає в конверті. Збільшення мінімалки до 6,5 тис. означає, що на ці півтори тисячі зросте податкове навантаження на роботодавця. А людина, як отримувала 10 тисяч, так і буде отримувати”, – пояснює Кущ.

Експерт каже, що під час кризи не варто підвищувати податковий тиск на бізнес.

“Малий і середній бізнес тільки почав оговтуватись. Іде чергова хвиля пандемії. Знову економіка буде занурюватися в кризу, особливо сектор послуг. А тут ще й треба виконувати умови щодо підвищення мінімалки. Це абсолютно нелогічно”, – говорить економіст.

Як прожитковий мінімум пов’язаний з мінімалкою

Проєкт Державного бюджету на 2021 рік пропонує залишити прожитковий мінімум із 1 січня на рівні 2189 грн. З 1 липня він становитиме 2294 грн на одну особу, з 1 грудня – 2393 грн.

Зарплати бюджетників залежать саме від прожиткового мінімуму.

“Чиновники кажуть: ми підвищуємо мінімальну заробітну плату. Зараз по тарифних розрядах збільшиться зарплата бюджетників. Але в нас вже декілька років діють розряди бюджетних працівників, які відв’язані від розміру мінімальної заробітної плати. Вони прив’язані до прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто, якщо урядовці хочуть підвищувати тарифну сітку бюджетників, то мають збільшити не мінімальну заробітну плату, а офіційний прожитковий мінімум”, – вважає економіст Олексій Кущ.

Погоджується з його думкою Олександр Охріменко.

“Якщо порахувати адекватний прожитковий мінімум, тоді треба суттєво піднімати пенсії. Грошей на них нема. Ми говоримо про мінімалку, а більшість людей цікавить тарифний розряд. Піднімають зарплату, а тарифний розряд не перераховують. Це означає, що для більшості бюджетників зростання виплат буде невеликим”, – зазначає Охріменко.

Хто найбільше постраждає від підвищення мінімальної зарплати

Експерти переконують, що малий і середній бізнес найбільше постраждають від підвищення мінімальної зарплати. Адже суттєво зросте податкове навантаження.

“На найманих працівників це теж може негативно вплинути. Різкі рухи з мінімальною зарплатою призводять до скорочень, особливо в сегменті низькокваліфікованого персоналу. Наприклад, якщо у підприємця працювало три прибиральниці, він залишить одну. У неї буде та сама чи трохи вища зарплата, але втричі зросте навантаження. А двох прибиральниць він скоротить”, – пояснює Олексій Кущ.

Експерт припускає, що бізнес може ще більше піти “в тінь”.

“Якщо бізнесмен платив зарплату 50 на 50 – в конвертах і офіційну, то зараз може повністю перейти на конверти для працівників. Ризики досить ймовірні”, – розмірковує Кущ.

Натомість Олександр Охріменко вважає, що тінізація бізнесу залежить не від підвищення зарплати.

“Бізнес і так в тіні. Тінь більше залежить від Трудового кодексу. В нас звільнити працівника дуже важко. Тому використовується зарплата в конвертах. Якщо ти виганяєш лінивого працівника, який працював офіційно, він йде в суд. І поновлюється на роботі. Зараз не можна звільнити працівника, якщо він погано працює, немає такої підстави”, – додає Охріменко.

Переваги від підвищення виплат

Зі слів Олександра Охріменка, основна перевага підвищення мінімалки – те, що у людей буде більше грошей.

“Вони будуть більше купувати. Зросте торгівля і, відповідно, попит. Це позитивний вплив на ВВП. Серед основних ризиків – зростання інфляції. Якщо люди більше купують – ціни зростають”, – пояснює економіст.

Зі слів експерта, через підвищення мінімалки зростають витрати бюджету. Але надходження зростають також.

“Чим вища мінімалка, тим більше платять ЄСВ, більші податки на зарплату. Більше надходить ПДВ, тому що люди купують товари. Бюджет отримує більше. Але для того, щоб виплатити мінімалку держслужбовцям і бюджетникам відповідно, зростуть витрати”, – каже Охріменко.

Олексій Кущ розповідає, що завдяки підвищенню мінімалки збільшаться надходження в Пенсійний фонд, доходи від ПДФО.

“Звичайно, наша держава не може на такому ж рівні допомагати малому та середньому бізнесу, як це роблять Європа чи США. Але хоча б мінімальний пакет допомоги має бути”, – розмірковує Кущ.

Як правильно підвищувати мінімалку

“Оптимальний варіант – піднімати виплати невеликими кроками. Коли до 5 тисяч підняли, то додали майже 300 гривень. А тут планують одразу тисячу – це вже багато. Можливо, треба спочатку збільшити до 5300. Потім 5500, 6 тисяч. Для бізнесу це було б краще. Поетапність зростання виплат не розкручувала б інфляцію. Якщо підвищити зарплату одразу суттєво, це відчувається. Якщо на 200-300 гривень, то ці гроші розходяться, люди трошки більше купують, ціни зростають, але не так стрімко. Це психологічно заспокоює”, – пояснює Охріменко.

“Золотий соціальний стандарт полягає в тому, що мінімальна заробітна плата має дорівнювати мінімальному прожитковому мінімуму. А прожитковий мінімум має дорівнювати мінімальній пенсії”, – розповідає Кущ.

Тобто якщо заробітна плата 5 тис. грн, то мінімальна пенсія, прожитковий мінімум і неоподаткований мінімум доходів громадян теж мають бути 5 тис. грн.

“Неоподаткований мінімум зараз взагалі 17 гривень. Тобто держава оподатковує все, що людина заробляє, починаючи з 18 гривень. Через це люди системно ухиляються від податків. Якби золотого соціального стандарту дотримувались, влада набагато обережніше підходила б до підняття мінімальної заробітної плати, тому що все тягнуло б за собою цю послідовність”, – підсумовує Олексій Кущ.