“Не їж ближнього свого”: священик вказав на тонкощі Великого посту

Під час дотримання посту обмеження в раціоні, що стосуються вживання м’яса чи молока не є визначальними для віруючих.

Головне – зробити зусилля над своєю волею для того, щоб стати кращим, вважає помічник митрополита Православної церкви України Епіфанія, священик храму Теплої Софії Іван Сидор.

“Треба розуміти, чому церква робить певні обмеження. Людина має навчитися володіти собою і своїми бажаннями, тобто мати волю. І цього не навчишся, поки не почнеш себе в чомусь обмежувати. Для багатьох людей не їсти м’яса – взагалі не проблема. Та і що це за піст для людини, коли вона і так його не їсть? Вони не відчувають жодного обмеження. Тому багато людей роблять для себе піст у певних речах. Найпростіші приклади: не дивитися телевізор, проводити в інтернеті не більше години на день. Одна жінка розповідала, що якось цілий піст не фарбувала собі нігтів. Здавалося б, дрібничка, але насправді є люди, які не можуть без цього жити”, – пояснив “Народній правді” священик.

Найважче – відмовитися від того, до чого ти звик, вважає свячщеник.

“Ідеально, якщо людина покине курити на час посту. Якраз тут є питання: чи зможе вона себе обмежити? Чи ти керуєш собою, чи навпаки – тобою щось керує, як-от нікотин? Апостол Павло каже, що все мені корисно, але ніщо не повинно мною заволодіти. Ми можемо вживати м’ясо чи молоко, це корисно, але це не повинно нами володіти. Ми маємо належно підготувати себе до зустрічі Воскресіння Христового як в тілесному плані, так і в духовному. І останній зазвичай важливіший”, – наголосив священик.

Також Іван Сидор звернув увагу на те, коли дотримання посту не приносить користі ані віруючим, ані оточуючим.

“Трапляється, що людина не вживає молока і м’яса, проте натомість стає дратівливою, засуджує людей, нервує і свариться. Є такий вислів: “Не їж ближнього свого”. Буває, що людина не їсть заборонених продуктів, але “їсть” близьких. В такому випадку краще їсти м’ясо, а не тих, хто поруч. В усьому має бути розумна межа, а тілесний піст має обов’язково поєднуватися із духовним. А що таке духовний піст? Більше молитви, сповідь, причастя, а також наш стиль життя, коли ми менше засуджуємо, заздримо, обманюємо й піддаємося поганим звичкам, будь то алкоголь, цигарки чи перегляд серіалів”, – пояснив священик.