Податки, зарплати і медичне обслуговування: що приніс 2020 рік

Зміни, про які потрібно знати

Мінімальна зарплата і пенсія зросли

Згідно з проектом держбюджету на 2020 рік, із 1 січня мінімальна зарплата збільшилася на 550 гривень і становить 4723 (було 4173). Мінімальний розмір оплати праці за 1 годину складає 28,31 гривні (було 25,13).
Мінімальна пенсія змінюватиметься протягом року. Із 1 січня — 1638 гривень, із 1 липня — 1712, із 1 грудня — 1769.

Бюджет–2020 передбачає автоматичний перерахунок пенсій, який має відбутися з 1 березня.
Формула враховує стаж, рівень зарплати людини та рівень середньої зарплати в країні. До перерахунку розмір мінімальної пенсії становитиме 1638 гривень.

Українцям, яким у 2020‑му виповниться 60 років (і чоловікам, і жінкам), для отримання пенсії за віком необхідно буде мати не менше 27 років стажу. У 2019‑му для виходу на пенсію вистачало 26 років.

Літнім людям, які і до 65‑ти не мають достатньо стажу, доведеться працювати і далі, або ж звертатися в органи соцзахисту для призначення соцдопомоги. У такому разі розмір соцвиплат буде дорівнювати прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб. Для тих українців, яким не вистачає страхового стажу, його можна купити.

Прожитковий мінімум на одну людину становить 2027 гривень, із 1 липня — 2118, із 1 грудня — 2189.

ФОПи платять більше

Податки для фізичних-осіб підприємців зросли. Так, ФОПи на першій групі спрощеної системи оподаткування платитимуть 1249,26 гривні на місяць (1039,06 ЄСВ і 210,2 єдиного податку).
ФОПи на другій групі спрощеної системи — 1983,66 гривні на місяць (1039,06 ЄСВ і 944,6 єдиного податку).

Для третьої групи спрощеної системи розмір єдиного податку буде залежати від розміру доходу та системи, яку вибере платник: 3 % від доходу за місяць для тих ФОПів, які платять податок на додану вартість (ПДВ), і 5 % від доходу для тих, хто ПДВ не платить.

Інші податки теж змінилися

Із 1 січня змінився розмір туристичного збору для готелів і хостелів. Він виріс до 23,62 гривні за ніч за одного внутрішнього туриста і до 236,15 гривні за ніч — за іноземного.

Податок на нерухомість у 2020 році становитиме не більше 70,85 гривні за квадратний метр, у зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати. Так, відповідний податок не може бути більшим ніж 1,5% від мінімальної заробітної плати за квадратний метр.

Ставка податку на доходи фізичних осіб в Україні, як і раніше, становить 18%. Крім цього, із зарплати вираховують 1,5% військового збору, а роботодавець зобов’язаний платити ще 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівника до Пенсійного фонду.

На газ установлено дві ціни

За домовленостями з МВФ, з 1 січня всі українці повинні платити за газ ринкову ціну. Але щоб захистити населення від коливання цін, Кабмін увів так звану «страхову ціну», тобто фіксацію ціни на певному рівні. Це означає, що в українців є два варіанти, як платити за газ для дому: або за гарантованою (яка діятиме до кінця кварталу), або за ринковою ціною.

Страхова ціна «Нафтогазу» становить 6 961 гривню за тисячу кубометрів з ПДВ. Така ціна на 7% менша, ніж у першому кварталі 2019 року. Кінцева ж вартість газу залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює Нацкомісія з тарифів.

Квартальна ціна діятиме автоматично для всіх споживачів. Якщо ж ви бажаєте відмовитись від фіксованої ціни та платити за ринковою, треба звернутись до регіональної газопостачальної компанії, яка запропонує алгоритм виходу з програми.

Що там із трансплантацією органів

З початку 2020 року в Україні почнуть проводити операції з трансплантації органів. Попри різні чутки, запуск системи трансплантації не відтерміновується на рік. Переносять лише обов’язковість функціонування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Це зроблено для того, аби не заблокувати проведення трансплантації взагалі, як це було на початку минулого року. А єдина інформаційна система — по суті, величезна база даних про реципієнтів, трансплант-координаторів, пацієнтів і тих, хто за життя відмовився бути донором — ця база діятиме у тестовому режимі з квітня 2020‑го. А до 2021 року має запрацювати в робочому режимі.

Бізнес кредитуватимуть

Із 1 лютого запрацює програма з підтримки малого і середнього підприємництва, що передбачає доступне кредитування під 5–9% річних. Передбачається видання кредитів у розмірі до 1,5 мільйона гривень строком на 5 років під 5% річних, якщо вказується виторг до 25 мільйонів гривень і створюються мінімум два робочих місця; під 7% річних для бізнесу з виторгом до 25 мільйонів, який не створює нових робочих місць, але за кожного нового працівника ставка буде знижена на 0,5%; і під 9% річних для бізнесу з виторгом до 50 мільйонів. Кредити можна брати в будь-якій сфері діяльності.

Нові гроші

Із 25 лютого в обігу з’являться оновлені банкноти номіналом 200 гривень, а в середині року в обіг введуть монети номіналом 10 гривень.

У Нацбанку зазначають, що оновлення банкнот завершить процес оновлення банкнотно-монетного ряду, розпочатий у 2014 році.

Нагадаємо, що 20 грудня в обіг надійшли монети номіналом 5 гривень.

У Росію із закордонним паспортом

З 1 березня 2020 року українці їздитимуть до РФ за закордонними паспортами. Також зменшується час проходження прикордонного контролю. Для перевірки даних особи відомості закордонних паспортів зчитуються спеціальними приладами.

Медичні гарантії

Із 1 квітня в Україні стартує програма медичних гарантій — переліку послуг, які держава гарантує пацієнтові безкоштовно. Програма буде діяти для всіх видів допомоги: первинної, спеціалізованої, високоспеціалізованої, екстреної, паліативної, медичної реабілітації та реімбурсації ліків. Пріоритет — це лікування інсультів та інфарктів, ендоскопія для раннього виявлення раку, мамографія, пологи та лікування новонароджених. За ці послуги НСЗУ перераховуватиме медзакладам кошти за підвищеним тарифом.

П’яне водіння оцінюватиметься як кримінал

1 січня набрав чинності прийнятий Верховною Радою закон про застосування кримінальної відповідальності за водіння в нетверезому стані. Водій отримає судимість за новою статтею 286–1 КК навіть у разі притягнення в перший раз.

Законом передбачено штраф від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 32 тисяч гривень) і позбавлення права керувати транспортним засобом на строк до 3 років. У разі повторного правопорушення штраф складе до 51 тисячі гривень із позбавленням права керувати транспортним засобом від 2 до 3 років.