Програма “Доступні ліки” на Полтавщині: підсумки 2018-го та плани на 2019-ий

Близько 40 млн грн та понад 350 пацієнтів за 12 місяців – такими цифрами можна підбити підсумки програми «Доступні ліки» на Полтавщині за минулий рік.

Зазначимо, що Уряд розпочав програму «Доступні ліки» у квітні 2017 року. І з того часу пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою.

Директор департаменту охорони здоров’я ПОДА Віктор Лисак підсумував, скільки коштів освоїли протягом року на Полтавщині:

«Першочергово на реалізацію програми виділяли близько 36 мільйонів гривень. У серпні ми направили лист щодо дофінансування на 5 млн грн. Ми їх отримали у грудні та вже освоїли на території 4 млн грн».

За цей час близько 350 тисяч осіб скористалися даною програмою. Щодо результатів, то Віктор Лисак наголошує, що рівень госпіталізації з гіпертонічним кризом зменшився вдвічі.

«Люди лягали до лікарні, бо не мали можливості отримати ліки. Наразі ж, це вирішено».

Віктор Лисак

Фото: Віктор Лисак

Щодо фінансування на 2019 рік, то директор обласного департаменту повідомив, то зараз область отримала кошти лише на перший місяць – це близько 3 млн грн. Аналогічну суму мають виділити ще на два місяці, аби закрити перший квартал. Адже з 1 квітня урядова програма «Доступні ліки» увійде до Національної служби здоров’я.

Це означає, що відшкодовувати вартість відпущених медикаментів аптекам будуть не заклади охорони здоров’я чи муніципалітети, а безпосередньо один головний оператор бюджетних коштів – НСЗУ.

Нова модель фінансування сприятиме оперативному реагуванню на нестачу фінансування у тому чи іншому регіоні. НСЗУ як єдиний фінансовий розпорядник програми зможе самостійно, без рішення місцевої ради, перерозподіляти фінансування між регіонами, де є більший попит на ліки за програмою і тими, де є надлишок.

Як додає Віктор Лисак, перехід на нову модель фінансування також передбачає обов’язкове запровадження електронного рецепту.

Із 1 квітня 2019 року «Доступні ліки» почнуть відпускати за номером рецепту, який система надсилатиме смс-повідомленням на мобільний телефон пацієнта.

Щоб долучитися до програми, аптеки до кінця березня мають подати заявки до Нацслужби, бути технічно оснащеними та підключитися до електронної системи.

Джерело