Про що розкажуть дитячі малюнки – 8 особливостей

Кажуть, що психологи за малюнками дітей проводять цілі тести, аж до оцінки рівня інтелекту. А чи можуть це зробити батьки і на звертати увагу.

Дійсно, малюнок будь-якої людини багато що може відобразити. І навіть якщо ми захочемо намалювати так, щоб малюнок “не читався”, на 100% це все одно не вдасться. Фахівці називають малюнок дитини графічної мовою, яка відображає все побачене, почуте дитиною (навіть якщо малюк ще не розмовляє). Крім цього, малюнок може відобразити реальний біохімічний стан організму, стан здоров’я, самопочуття і стабільні характеристики особистості, пише aif.ru.

Якщо хочете зрозуміти, що відображає малюнок дитини, не варто читати довідники для фахівців. Великий ризик неправильної інтерпретації. Наприклад, нерідко батьки вважають, що, якщо дитина часто використовує чорний колір, значить, у неї депресія, страхи і т. д. Але це не так. Сам по собі чорний колір цього не означає. Більш того, є вік, коли поява в малюнках чорного кольору, темних відтінків говорить про позитивну динаміку розвитку дитини.

Важливо. Висновки робимо, тільки якщо бачимо певні ознаки відразу в декількох малюнках, намальованих в один період часу.

1. Зміни

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

Ви помітили, що малюнки малюка стали іншими (різко помінялися стиль малюнка, колірна гамма, сюжет, а також частота малювання). Наприклад, дитина завжди малювала яскравими жовтими фарбами, а тут раптом вибирає зовсім інші кольори або тільки один, другий. Такі зміни можуть говорити про те, що з дитиною щось відбувається, її щось турбує.

2. Характер ліній

Якщо малюнок виконаний ясними, чіткими лініями, значить, дитина відкрита перед світом, впевнена в собі або просто чітко уявляє собі що вона малює. Коли лінії слабкі, ледве помітні, варто задуматися.

Найпростіший варіант – дитина просто не вміє користуватися ручкою чи олівцем, або у неї невідповідний інструмент. Адже батьки не завжди використовують правильні олівці і навіть не завжди знають, що є олівці для дітей 2 років, 3-5 років, для школярів.

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

Другий можливий варіант – дитина погано уявляє, що її просять намалювати, але боїться запитати. Або вона в цілому не дуже впевнена у собі. Можливо, її мало хвалять, обіймають, у неї мало друзів. Більше розповідайте дитині про навколишній світ, хваліть навіть за маленькі успіхи, частіше проводьте час разом.

Є більш серйозні причини нечітких ліній. Іноді слабкість руки – наслідок неврологічних порушень. Дитина при цьому може ні на що не скаржитися. Діти до 10 років не завжди адекватно можуть відчувати біль і розуміти, що і де болить. Через це багато захворювань, пов’язані з порушенням роботи нервової системи, кістково-м’язового апарату, діагностуються досить пізно. Дорослим здається: дитина лінується малювати або писати красиво, не прикладає зусиль. Якщо ви помітили, що в малюнках дитини фактично немає натиску і це не пов’язано з першими двома причинами, варто показати її неврологу або хірургу. Нерідко діагностують такі порушення здоров’я у школярів, у яких поганий правопис і патологічна неграмотність. Але вони легко усуваються, якщо з дитиною почати вчасно займатися.

3. Штрихування

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

Звертайте увагу на його кількість на аркуші. Якщо штрихування занадто багато і особливо якщо воно виконане з сильним натиском, це може говорити про підвищену тривожність дитини, наявності страхів або поганий настрій. Наприклад, дитина заштриховує не тільки фігури, але й весь простір навколо них, штрихування виходить за межі предметів, з’являється там, де зовсім невиправдане. Якщо ви це помітили, не варто відразу приставати до дитини з розпитуваннями, що її лякає або турбує, краще самим проаналізувати ситуацію в родині. Якщо дитина бачить, як батьки сваряться щодня, вона починає турбуватися. Адже їй ж ніхто не пояснив: батьки лаються не тому, що не люблять один одного. Привід може бути самий банальний. Часто надмірне штрихування з’являється при переїзді та вступу до іншої школи, при появі в сім’ї нової людини. Якщо дитині більше 6 років, можливо, вона зможе відповісти на питання, що її тривожить. Якщо дитина молодша, поспостерігайте, як вона грає. Якщо не виходить справитися самим – варто звернутися до психолога.

4. Стереотипність

Дитина малює одне й та саме протягом довгого часу. Батькам не варто відразу лякатися, якщо дочки малюють тільки принцес, а хлопчики малюють тільки машинки або бійки. У дітей є так звані етапи розвитку, що відповідають віку захоплення, переживання. Стереотипність – це коли в малюнках немає динаміки. Якщо принцеса, то вона завжди одягнена однаково. Або малюк весь час малює один і той же будинок, сонце і траву. Іноді такі стереотипії можуть відображати порушення сприйняття, уваги. Не варто відразу лякатися, що дитина психічно хвора або у неї уповільнений розвиток. Можливо, у неї просто є певні труднощі з тим, як зобразити світ. Якщо ви помічаєте стереотипію в малюнках дитини, потрібно проконсультуватися з психологом, щоб вчасно вирішити проблему.

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

5. Сюжет

Пам’ятайте: діти відображають у малюнках те, що ми допомогли або дозволили їм дізнатися про навколишній світ. Дивіться на малюнки як на розповідь про їх уявлення про світ, в якому вони живуть. Якщо ви побачили щось, чого не повинно бути в дитячій картинці, не можна відразу кричати: “Як ти посмів таке намалювати?” Перш ніж лякатися, запитайте: “А це що у тебе намальовано?” Якщо дитина відповіла, що вона так намалювала пташку або рибку, не треба вказувати їй на помилки, правильніше відреагувати так: “Ух ти, а я не відразу упізнав” або “Тепер зрозуміло”. Іноді батьки можуть помітити малюнки із сексуальним змістом у дітей молодшого віку. Найчастіше вони викликані цікавістю і освоєнням нових навичок, а ще тим, що діти люблять змальовувати. І якщо журналом, який дитина знайшла, було видання для дорослих, вона буде змальовувати звідти. Пам’ятайте: не завжди намальоване дитиною реально існує в її житті.

6. Зображення людей

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

Часто батьків лякає, коли дитина малює людей без облич або без ніг, при тому, що вона вже вміла зображати повноцінні людські фігури. Такі малюнки можуть відображати реальні відносини дитини з цією людиною. Наприклад, якщо старший брат без очей і без рук, можливо, дитина не хоче, щоб той бачив, як вона бере його речі, і карав її за це. Якщо так “неповноцінно” намальований тато, може бути, дитина не згодна з його вимогами і заборонами. Зазвичай в дитячому малюнку сім’ї вище за всіх зображений найголовніший, на думку дитини, член сім’ї.

7. Латки і хрести

Латки на частинах тіла людини, не властиві зовнішньому вигляду, переплетені руки або ноги. Якщо такі деталі повторюються регулярно, можливо, дитину турбує хвороба. Розташовуються латки зазвичай на місці органу, який болить.

8. Розташування малюнка на папері

Фото: ua.depositphotos.com
Фото: ua.depositphotos.com

Якщо малюнок ледь поміщається на аркуші паперу, це може говорити про те, що дитина вкрай егоцентрична. Вона хоче заповнити собою весь простір, бути в центрі уваги. Іноді це ознака розбещеності, скажімо, коли в сім’ї одна дитина і всі близькі її звеличують. А іноді навпаки – дитина обділена увагою. Залишається показувати своє “перевагу” на папері. Буває, що діти малюють фігури правильного розміру, але беруть занадто великий лист. Тоді зображений предмет здається дрібним, але він дійсно такого розміру в житті. Це може говорити про високу самооцінку. Рівень прагнень вищий, ніж дитина зараз має. Дайте їй можливість проявити себе, розкрити потенціал.

Важливо. Малюнок може стати сигналом проблем з психікою дитини. А щоб ви змогли помітити це, зберігайте дитячі малюнки хоча б рік, порівнюйте їх. Як мінімум у вас буде привід радіти зростаючому рівню творчості і майстерності вашої дитини.

До 2,5 року, коли діти тільки освоюють малювання, вони дуже люблять яскраві кольори: жовтий, червоний, світло-червоний, світло-синій, світло-зелений. Це пов’язано з тим, що вони їх краще розрізняють.

У 2,5-4 роки в малюнках з’являються чорні кольори. Це добре і означає, що дитина навчається більш чітко відображати світ, який бачить навколо.

У 5 років дитина знову переходить до малювання більш яскравими кольорами. Але застосовує їх, як правило, відповідно до того, що є в реальності.

До 7-8 років малюнок повинен бути розфарбований в реальні кольори, якщо дитина бачила дані предмети в житті. Якщо у вас інакше, можливі дві причини: у дитини багата фантазія або (рідше) є проблеми зі здоров’ям.