Система недосконала: експерт назвав недоліки монетизації субсидій

Провести якісну монетизацію субсидій готівкою заважає аномальна кількість субсидіантів та “космічні” борги за комуналку. Останні зростатимуть далі. Через низькі доходи люди витрачатимуть цільові гроші у власних потребах, розповів Gazeta.ua фінансовий експерт Олексій Кущ.

“Щоб монетизація субсидій дійсно запрацювала, потрібно створити ринок комунальних послуг. Прописати механізм ефективного тарифоутворення. Насамперед встановити економічно обґрунтовану ціну на природний газ. Адже це базовий ресурс для інших тарифів. Тоді кількість субсидіантів реально скоротити до 10-15%”, – пояснює експерт.

За його словами, субсидію досі отримують громадяни, які живуть в елітних будинках, їздять на дорогих авто і регулярно відпочивають за кордоном.

“В Естонії існує автоматизована система нарахування виплат по безробіттю. Людина надає заявку в електронну систему. Спеціальна програма обробляє її та розсилає запити в державні реєстри. З них отримує всю необхідну інформацію. Тоді розраховує, скільки потрібно виплатити громадянину. За таким прикладом реєстр домогосподарств в Україні має включати інформацію про земельні ділянки, квартири, автомобілі та банківські вклади людей. Тоді фіктивних субсидіантів стане менше, а розмір допомоги зросте”, – каже Олексій Кущ.

Він додає, що не всі споживачі знаходяться у рівних умовах. Так, домогосподарства з лічильниками дійсно можуть економно споживати енергоносії. Мешканці багатоквартирних будинків оплачують комунальні за нормами. Бувають випадки, коли виділеної субсидії не вистачає.

З 1 березня субсидію виплачують грошима. Допомогу готівкою отримали 3,37 млн домогосподарств, повідомили у міністерстві. Субсидіантам виплатили 5,7 млрд грн. Середній розмір допомоги становив 1676 грн. Він залежить від доходів та складу домогосподарства, набору послуг.