Смертність та народжуваність. Чому в Україні зростають темпи скорочення населення

В Україні у 2018 році майже на чверть мільйона зменшилося населення порівняно з роком раніше. Темпи скорочення населення перевищили показники попереднього року на 35 тисяч осіб.

Такі дані подає Державна служба статистики. Рівень смертності суттєво перевищує народжуваність – на 100 померлих приходиться 58 народжених, майже вдвічі більше смертей.

За їхньою інформацією, чисельність населення України на 1 січня цього року становила трохи більше 42 млн осіб. Якщо ситуація не зміниться,  через 10 років українців може стати менше ще на 3 млн осіб, а до 2050 українців залишиться близько 36 мільйонів. Такі оцінки дають експерти ООН.

Нормальне явище

Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Борис Крімер у коментарі Радіо НВзазначив, що в Україні об’єктивно низький рівень народжуваності, і ще жодного разу в історії України він не перевищував рівень смертності.

Природній убуток населення характерний для більшості країн

Хоча природній убуток населення характерний для більшості країн, проте для розвинутих це нормальне явище. За його словами, там тривалість життя довша, тому старіння нації відбувається набагато повільніше, аніж в Україні.

Є люди, які свідомо відмовляються мати дітей, так звані чайлфрі, хоча й можуть їм забезпечити хороший рівень життя. Утім це не тренд, каже фахівець. Дещо виправити ситуацію в Україні може міграція більш молодих громадян.

“У часи економічної кризи традиційно люди відкладають народження на пізніше. Зараз в Україні близько 20% населення літнього віку – 60 і більше. Україна у світі десь тридцяте місце займає. Це не найгірша ситуація. Звичайно, депопуляція буде продовжуватися, якщо враховувати потенційно якусь міграцію”, – зауважив Крімер.

Людський капітал

Кількість населення відіграє значну роль в економічному та геополітичному становищі країни. Основний ресурс для розвитку економіки – людський капітал. Саме на нього особливі надії покладає Україна.

Валовий внутрішній продукт створюється робочими руками

У міжнародних рейтингах за рівнем людського капіталу Україна займає значно вищі місця, ніж за рівнем економічного розвитку та доходів, розповів Радіо НВ виконавчий директор громадської спілки Економічний дискусійний клуб Олег Пендзин.

“Валовий внутрішній продукт створюється робочими руками. Чим більший рівень переробки, чим глибший рівень переробки, чим більше місцевого продукту виробляється в країні, тим більше додана вартість, тим більше валовий внутрішній продукт”, – зазначив Пендзин.

Населення емігрує за кордон

Велика частка населення емігрує за кордон, серед них найбільше молодих та освічених людей. Таким чином зменшується кількість працюючих дорослих. Через низький рівень життя і народжуваність не збільшується, каже економіст. Лише одну або двох дітей має кожна друга родина в Україні, свідчить Держстат.

В уряді вже створили комісію, аби провести перепис у 2020 році

ООН радить проводити переписи кожні 10 років. Після Другої світової війни при радянській владі на території України проводилося чотири переписи. Утім, за період незалежності Україна провела лише один перепис 2001 року. Тоді нарахували 48 млн 457 тис. українців, з яких міського населення 32,5 млн, а сільського – майже 16 млн. Чоловіків – 46%, і 54% жінок.

Другий перепис переносився чотири рази – з 2011 на 2012, потім на 2013 та на 2016. Але він так і не був проведений. Кожного разу відміну проведення перепису пояснювали відсутністю фінансування. В уряді вже створили комісію, аби провести перепис у 2020 році, і повідомили, що для цих потреб знадобиться щонайменше 2 млрд гривень.

Демогарфи наполягають на необхідності провести перепис населення навіть в умовах окупації Донбасу та Криму. Дані про населення потрібні передусім для аналізу ситуації в економіці, політиці, суспільстві загалом. Залежно від кількості жителів плануються соціальні виплати та довготривалий інфраструктурний розвиток.

Новое время