Супрун: пацієнтів у лікарнях утримують необгрунтовано довго

Про це колишня міністр охорони здоров’я повідомила на своїй сторінці у Facebook.

Уляна Супрун розповіла, що в Україні пацієнтів необґрунтовано довго і без раціональних показань залишають у лікарнях. Причина: створення “правильної” звітності, а не надання ефективнішої та якіснфшої медичної допомоги.

Медик зазначила, що в Україні ліжко-місць на пацієнта втричі більше, ніж у країнах Євросоюзу.

І це зовсім неефективна практика, що залишилась нам у спадок від совєцької системи через її планову економіку та декларативне проголошення здоров’я громадян як найвищої цінності держави”, – написала Супрун.

Також Супрун навела як підтвердження результати дослідження BMJ Open, в якому оцінювали рівень необґрунтованості госпіталізацій у двох регіонах України. Дослідники аналізували показники госпіталізації у чотирьох відділеннях – загальної медицини, неврології, хірургії та кардіологічному відділенні.

У понад третині випадків госпіталізації до лікарень були необґрунтованими. Кожного сьомого пацієнта відділень закладів спеціалізованої меддопомоги можна було би лікувати без утримання в лікарні.

У понад половини пацієнтів (57,4%) загальну кількість ліжко-днів визнали необґрунтованою або безпідставно збільшеною.

Частка зайвого перебування пацієнтів у різних відділеннях висока, але найбільшою вона виявилася у відділенні загальної медицини (64,6%). В інших досліджуваних відділеннях показники дещо нижчі: у кардіології (51,2%), неврології (54,6%) та хірургії (52,4%). Цифри в дужках – показник, що зображає відсоток від усіх ліжок у відділенні.

“Тобто понад половину пацієнтів у кожному випадку залишали в лікарні, аби просто зайняти ліжко”, – пише Супрун.

Щоб зрозуміти ситуацію, експерти розглянули можливі причини такого стану речей. Серед них – утримання пацієнтів у лікарні через відсутність інших способів доглядати за ними після закінчення лікування, а також перебільшення тяжкості їх стану. Останнє може бути спробою заповнення звітності, що ліжка активно використовуються.

“Таке “лікування” неефективне для пацієнтів та нераціональне для самої системи. Наступний етап трансформації системи охорони здоров’я, яке стартує з квітня 2020 року, має змінити такий підхід”, – вважає Супрун.