Сьогодні відзначають Покрову – велике свято, яке стало особливим для українців

Сьогодні, 14 жовтня, православні віряни відзначають велике християнське свято – Покрову Святої Богородиці. Цього дня люди звертаються в молитві до Діви Марії з проханням про здоров’я, захист, допомогу, щасливе сімейне життя та любов.

Поява самого свята пов’язана із незвичною подією в Х ст. За переказами, тоді в Константинополі йшла війна. Місто оточило військо давніх русів на чолі з Аскольдом. Місцеві жителі більше не могли тримати оборону. У вирішальну ніч, 14 жовтня, у Влахернському храмі, де зберігалася риза Богородиці, проводили службу. Один з парафіян, юродивий Андрій, якого знали як дуже побожну людину, побачив видіння. Опівночі над вірянами, що молилися, з’явилася Богородиця разом з ангелами та святими. Вона покрила людей своїм омофором, плакала і молилася разом з ними. Після того військо відступило.

В Україну свято Покрови прийшло з прийняттям християнства і за кілька століть стало дуже значущим. Це була одна із найголовніших подій для запорозьких козаків. 14 жовтня вони обирали нового отамана або ж влаштовували свято в храмі. Вірили, що саме Богородиця в тяжкі моменти покривала їх та допомагала ставати невидимим для ворогів, дарувала мужність та сили боротися за свою землю. Завжди брали в походи її ікону. А у вдячність зводили багато однойменних храмі, деякі з яких вціліли й до нашого часу. Найстарішою є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області. Її збудували ще у 1467 році як фортецю.

Після Покрови козаки могли вирушити на зимівлю у рідні села та хутори. Починався період вечорниць, масових сватань та весіль. Люди закінчували усі польові роботи й могли присвятити свій час дрібним домашнім справам та спілкуванню один з одним.

Традиції шанування Покрови Божої Матері передавалися від козаків до наступних українських воїнів. Вважають, що на Покрову у 1942 році утворили Українську повстанську армію. Цього дня, починаючи з 2005 року, в містах України відбуваються хода та мітинги прихильників українського націоналізму. 2014-го тодішній президент Петро Порошенко призначив 14 жовтня Днем захисників України. Тоді ж створили ікону “Пресвятої Богородиці – покровительки українських воїнів”, яку визнали головною святинею війська України.

Автор: Вікіпедія
Ікона "Богородиця - покровителька українських воїнів" або ж "Богородиця "воїнська" зображує українських воїнів різних епох під покровом Діви Марії
Ікона “Богородиця – покровителька українських воїнів” або ж “Богородиця “воїнська” зображує українських воїнів різних епох під покровом Діви Марії

Нині зранку на Покрову проводять святкову церковну службу. Згодом усі вітають українських захисників та захисниць. Влаштовують концерти, військові виставки, мітинги.

Святкування Дня захисників та зихисниць України в різних містах минулі роки

Фото: inlviv.in.ua