Сьогодні в Україні відзначають День державного прапора

23 серпня в Україні відзначають День державного прапора. Його запровадили указом президента України Леоніда Кучми 23 серпня 2004-го.

“На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України постановляю установити День Державного Прапора України, який відзначати щорічно 23 серпня”, – йшлося в документі.

Традиція використання синьо-жовтих стягів як українських національних кольорів зародилася 1848-го. Під час революції на міській ратуші Львова вперше замайорів жовто-блакитний прапор. Вважають, що його витоки походять від корогви Галицько-Волинського князівства – блакитне тло із золотим левом.

У другій половині ХІХ ст. жовто-сині стяги почали використовувати під час проведення Шевченківських та інших національних свят.

Використання синьо-жовтих прапорів на Наддніпрянщині стало можливим після революції 1905-1907 років. На час повалення царизму ці барви були вже звичним і загальновизнаним елементом української національної символіки.

25 березня 1917 року під синьо-жовтими прапорами відбулася 25-тисячна маніфестація солдатів-українців і студентської молоді в Петрограді, а 1 квітня 1917-го учасники української національної маніфестації в Києві несли 320 національних прапорів. Солдати-українці київського гарнізону несли синьо-жовті знамена з написами: “Вільна Україна”, “Вічна пам’ять борцям за волю”, “Війна до перемоги”.

Синьо-жовті прапори стали обов’язковим атрибутом всіх зібрань української громадськості у різних містах України та колишньої імперії.

24 липня 1990 року в Києві блакитно-жовтий прапор урочисто підняли над будинком міської ради. Перед тим стяг освятили у Софійському соборі владикою Володимиром і настоятелем храму Бориса і Гліба Української автокефальної церкви отцем Юрієм.

Після проголошення Акту незалежності України 24 серпня 1991-го, група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор до сесійної зали Верховної Ради. 4 вересня того року підняли над парламентом.

24 серпня Україна відзначатиме 30-річчя Незалежності. Український народ почав перетворюватися на націю під час революції 1917-1921 років. Тоді проголосили незалежність Української Народної Республіки. Але через не сформованість нації та зовнішній тиск не змогли втримати самостійність. Про це Gazeta.ua розповів історик Станіслав Кульчицький.

Українська нація почала формуватися у XIX ст, але процес охоплював вузьке коло української інтелігенції. Несформованість нації проявлялася в тому, що люди України були лише населенням. Не усвідомлювали себе як окрему спільноту. Основну частину міського населення України становили росіяни, російськомовні українці та представники інших етносів. Українську революцію 1917-1921 років робило переважно сільське населення і українська національна інтелігенція”, – каже дослідник минулого.