Україна відзначає День Соборності держави

Сьогодні, 22 січня, Україна відзначає День Соборності.

Цього дня 1919 року був проголошений Акт возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в одну єдину і соборну державу.

Підготовка до об’єднання була проведена 1 грудня 1918-го. Тоді у місті Фастів на Київщині УНР і ЗУНР підписали “передвступний договір”. Статті угоди констатували, що ЗУНР заявляла про “непохитний намір злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народною Республікою”. З іншого боку, УНР проголошувала, що вона дає згоду “прийняти всю територію і населення Західноукраїнської Народної Республіки як складову частину державної цілості в Українську Народну Республіку”.

“Однині во едино зливаються століттям одірвані одна від одноі частини единоі Украіни – Західно-Украінська народна республіка / Галичина, Буковина, і Угорська Украіна / і Наддніпрянська Велика Україна”, – записано в оригіналі документа.

Автор: unr.memory.gov.ua
Акт злуки УНР та ЗУНР
Акт злуки УНР та ЗУНР

Під актом підписалися керівники республіки Володимир ВинниченкоСимон ПетлюраАндрій Макаренко та Федір Швець.

22 січня на Софійському майдані Акт про об’єднання України офіційно зачитав народу член Директорії Федір Швець. Були присутні керівники країни, парадні війська, депутати, представники церкви. Подію зняли на відео.

Автор: MuzejUNR.io.ua
Проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві
Проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві

Відзначати на державному рівні це свято почали лише у 1999 році.

Традиційно у День Соборності в Україні проходить акція “Живий ланцюг єдності”, покликана продемонструвати, що Схід і Захід – разом.