Україна опустилась в рейтингу свободи слова

Щорічний індекс свободи ЗМІ у світі на 2019 рік оприлюднила міжнародна правозахисна організація “Репортери без кордонів”.

В рейтингу Україна посіла 102 місце, а це на одну позначку нижче, ніж минулого року – пише Deutsche Welle.

Правозахисники вважають, що найбільшими викликами для свободи слова в Україні залишаються стеження чи перешкоджання в роботі журналістів-розслідувачів із застосуванням насильства.

Війна на Донбасі також негативно впливає на ситуацію з свободою слова. Також закордонним журналістам все частіше відмовляють у в’їзді. Погіршення ситуації зі свободою преси зафіксували також і в сусідній Росії. Цього року РФ посіла в індексі 149-те місце, опустившись так само, як і Україна, на одну сходинку порівняно з торішніми показниками.

У 2018 році значно покращилась свобода слова у Вірменії. Ця країна піднялася одразу на 19 сходинок, посівши 61-ше місце в рейтингу. Істотне полегшення для роботи журналістів зафіксували й у Киргизстані. Ця середньоазійська країна піднялася за рік одразу на 15 сходинок, посівши 83-тє місце. На першому місці в індексі свободи ЗМІ опинилася Норвегія. Ця країна вже утретє поспіль посідає перше місце у щорічних рейтингах “Репортерів без кордонів” щодо свободи преси. Німеччина цьогоріч – на 13 місці.

Головною зовнішньою загрозою для виборів-2019 є втручання Росії, головною внутрішньою – вплив політично заангажованих правоохоронних органів. При цьому обидва суб’єкти можуть використовувати парамілітарні організації та радикальні рухи для зриву виборчого процесу в Україні.