Українці платитимуть податок за житло

Українці мають заплатити податки за свої квартири і будинки. Це стосується тільки тих, хто живе у квартирах від 60 квадратів і будинках — від 120.

Сума, залежно від площі, може доходити до декількох тисяч гривень. А тим, хто не заплатить вчасно, нарахують ще й штрафи.

Коли, кому і скільки треба заплатити

Українцям до 1 липня надішлють платіжки щодо сплати податку на нерухомість. На те, щоб заплатити державі, дається рівно два місяці і тих, хто з якоїсь причини забуде заплатити, можуть оштрафувати.

Скільки треба заплатити

Розмір податку визначає місцева влада. Закон же їх обмежує максимальною ставкою — 1,5% мінімальної зарплати за кожен “зайвий” квадратний метр. Рішенням міської чи сільської ради замість 1,5% можуть, наприклад, стягувати 1% мінімалки.

Важливо також зазначити, що розмір мінімальної заробітної плати враховується за станом на 1 січня минулого року. Тоді мінімалка становила 3723 грн. Тобто за квадрат доведеться платити 37,2 грн.

Наприклад, за квартиру площею 100 квадратів доведеться сплатити податок у розмірі 1 488 грн.

Кому треба заплатити

Податок сплачують українці, які володіють будинками і квартирами площею від 60 і 120 квадратів. Однак, як і у випадку зі ставками, місцева влада має право норму збільшити. Наприклад, стягувати податок тільки з квартир площею, наприклад, від 80 квадратів. Але зменшити до 50 — не можна.

Тим же, хто володіє елітною нерухомістю, заплатити доведеться в рази більше. Так, за квартиру у 300 квадратів і будинок у 600 крім самого податку доведеться ще внести 25 тис. грн разової виплати. Більше того, рахуватимуть не тільки із “зайвих” квадратів, а і з усієї площі.

До слова, оподатковується не лише житлова, а й будь-яка інша нерухомість, зокрема прибудови до будинку (сараї). Щоправда, у більшості місцевих рад ухвалили рішення для сараїв встановити податкову ставку в розмірі 0%.

“У разі якщо контрольний орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення до 1 липня року, що йде за звітним, фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (пп. 266.10.2 ПКУ)”, — пояснили у ДФС.