У Гадячі увічнили діячів української революції 1917-21 рр. Павла, Григорія та Миколу Чижевських

Меморіальну дошку  цим громадським, політичним і військовим діячам кінця ХІХ – початку ХХ століття встановили цими днями у гетьманській столиці Гадячі на фасаді будівлі  управління фінансів райдержадміністрації. Пошанування видатних земляків-уродженців Гадяцького краю стало можливим завдяки   рідні Чижевських, Полтавського обласного відділення міжнародної організації «Жіноча громада», райдержадміністрації   та  депутатів Гадяцької районної ради, які на сесії прийняли рішення про встановлення дошки.

На урочисту церемонію відкриття меморіальної дошки завітали не лише гадячани, але й гості з Києва, Черкащини та з-за кордону. Слово видатним землякам присвятили перший заступник голови Гадяцької районної державної адміністрації Сергій Бондаренко, начальник фінансового управління РДА Оксана Кулик, сотник історичного клубу «Чорні запорожці» Роман Боровик, правнук  Павла Чижевського  Роберт. Освятив  дошку родині  Благочинний Гадяцького району, настоятель Свято-Михайлівської храму Православної Церкви України протоієрей Олег Пограничний освятив дошку. На пошану родини Чижевських співав народний артист України, знаний кобзар Тарас Компаніченко.

Павло Чижевський – один із тих, хто боровся за свою самостійну державу – Українську Народну Республіку. Уродженець Гадяча – член Української Центральної Ради, торгово-фінансових комісій УНР в Австрії, Чехословаччині, Польщі й Швейцарії. До кола інтересів належали майнові й кредитні питання УНР в Берліні, Відні, Празі, а перові публіциста – низка статей та видань на актуальні теми суспільно-політичного життя й українського національного руху. Павло Чижевський – палкий поборник і народної освіти. У Женеві важливим для нього у формуванні політичних переконань було знайомство із земляком істориком і філософом, економістом і публіцистом, літературознавцем і фольклористом Михайлом Драгомановим.

 

Сини Павла Чижевського – Григорій і Микола – народилися в селі Ціпки Гадяцького повіту, відстоювали незалежність  зі зброєю в руках, ставши офіцерами армії Української Народної Республіки. Полковник Григорій Чижевський був губернським комісаром Центральної Ради та Директорії на Полтавщині, міністром внутрішніх справ УНР, учасником Другого Зимового походу, начальником артилерії Української повстанської армії. Відійшов за вічну межу в польському місті Келецьке. Підполковник артилерії молодший син Павла Чижевського Микола був учасником Першого зимового походу на посаді  командира 4-ї гарматної сотні 3-го кінного полку, у складі Волинської повстанської групи взяв участь у Другому зимовому поході.

За матеріалами УІНП