Цибуля — одна з найдавніших овочевих культур. І ми будемо вирощувати солодку і смачну цибульку з ніжною зеленню, що хрустить. І все будемо робити самі, інформує Ukr.Media.

Вирощувати цибулю не просто, а дуже просто. Це одна з найбільш добре вивчених сільськогосподарських культур, яка обробляється вже понад 5000 років.

В землі або у воді

Щоб виростити смачну цибулю вдома, треба небагато: власне цибулю і трохи терпіння. Існує кілька способів вирощування: традиційним способом (у землі) і методом гідропоніки. Ну, нехай слово гідропоніка вас не бентежить — це в тому числі відомий всім з дитинства спосіб вирощування цибулі в склянці.

Для тих, у кого мало місця на вікні, пропонуємо ось таку конструкцію міні-грядки:

Міні-грядка для цибулі з 5-літрової пластикової пляшки.

Цибулини висаджуються в посадочні гнізда в міру засипання землі в ємність. Дана конструкція може бути модифікована в гідропоніці шляхом заміни землі на субстрат, наприклад, мінеральну вату. Якщо будете використовувати мінвату, надягайте гумові рукавички, щоб уникнути роздратування шкіри.

Запорука успіху — правильна цибулина

Для хорошого врожаю треба правильно відібрати цибулину. Вона повинна бути круглою, щільною на дотик, без слідів гнилі. Коренева чашка повинна бути добре сформована й достатньо велика. Для посадки на вікні краще всього вибирати здорові пророслі цибулини — вони дозволять в прискореному темпі отримати зелений урожай. Лусочки у цибулини повинні бути блискучими.

Якщо паростка немає, можна акуратно надрізати головку цибулини паралельно кореневого донця. Це прискорить вихід зеленого пера. Попередньо перед посадкою цибулину слід замочити, якщо ви будете садити її в землю, а якщо у водному середовищі, замочувати не треба.

Оптимальна температура

Цибуля — культура холодостійка: оптимальна температура для її вирощування +18…+20°C. Тому, якщо вас відвідає ідея вирощувати цибулю на вікні, стежте, що б вона не перегрівалася ні від сонця, ні від тепла батарей опалення. Однак, якщо хочете трохи прискорити вигонку зеленого пера, можна підняти температуру до +24°C. Але врахуйте: при температурі +30°C зростання зелені припиняється.

Параметри ґрунту

Якщо ви будете вирощувати цибулю в землі, то для неї підійде нейтральний грунт (з нейтральною кислотністю PH 6-7). Ґрунт повинен бути досить пухким, з хорошим дренажем. Рекомендуємо додати в перегній нейтральний наповнювач типу вермикуліту (це проміжна технологія, що лежить на стику гідропоніки і традиційного землеробства).

При гідропонному способі вирощування стежте, щоб цибулина не плавала в розчині, інакше вона загниє. Для цього використовують картонний круг або різні по конструкції «спідниці».

Цибуля не дуже вимоглива до вологості, але якщо ви хочете, щоб зелень була більш соковитою, можна злегка обприскувати пір’я. При цьому бажано не намочити саму цибулину.

Досвічування та інші чудеса

Зазвичай після посадки цибулю ставлять на вікно, а це не зовсім вірно. На 10 днів її потрібно помістити в прохолодне затінене місце, щоб інтенсивно формувалася коренева система. Тож зніміть з вікна і поставте подалі від батареї.

Потім цибулі треба буде багато світла. Вона повинна одержувати його як можна більше. Якщо ви живете в регіоні, де ночі довгі, слід використовувати доосвітлення. Його можна забезпечити використанням ламп денного освітлення, або з допомогою спеціалізованих ламп для вирощування рослин, або LED-панелей.

Якщо у вас є лоджія, то цибулі буде там найкраще. Цибулю можна висвітлювати 24 години на добу, комбінуючи природне і штучне світло — чим довше світіть, тим швидше отримаєте потрібний результат.

Багато що залежить від температури в приміщенні, де вирощується цибуля. При низьких температурах перо цибулі відростає повільно, тому необхідно підтримувати температуру в межах +25…+27°C. У таких умовах перо досягає довжини 30-35 см всього за 17 днів. Для підтримки потрібної температури можна використовувати практично будь-які обігрівальні прилади.

Щоб ємність з цибулею не перегрівалася на сонці, її можна обернути фольгою.

Добрива і хімія

Які добрива використовувати? Краще, звичайно, ніякі, але можна застосовувати комплексні з показником NPK 10-10-10 згідно з інструкцією, ні в якому разі не перевищуючи дозу. Краще розводити їх у великому обсязі, а потім набирати шприцом необхідну кількість для підгодівлі рослини.

Якщо ви використовуєте ємність з розчином для своєї гідропонної установки без аерації (насичення повітрям), розчин може загнити, як і коріння рослини. Щоб запобігти цьому, можна періодично додавати 4% розчин перекису водню. Або слабо-рожевий розчин марганцівки.

Коли ви переростете баночку

Якщо ви плануєте виростити за один раз більше 10 цибулин, краще зробити мініатюрну гідропонну установку: підібрати ємність на 20-30 л, зробити з пінопласту плаваючий плотик з отвором для цибулин, а аерацію води виробляти компресором для акваріума.