Чи стане Вельбівка «гадяцькою»: підводні камені об’єднання громад

Вельбівка, здається, вже давно стала передмістям Гадяча. По-перше, село знаходиться найближче до районного центру, по-друге, гадячани облюбували лісову місцевість і, за словами самих же вельбівчан, викупили чи не півсела. А мати будиночок у Вельбівці – це всеодно, що киянам у Конче-Заспі.

У 2018-му Вельбівка мала злитися з Гадячем. Саме тоді активно говорили про децентралізацію, а Гадяч став першою ОТГ в області, приєднавши до себе Біленченківку. Вельбівка ж закрутила носом, мовляв об’єднання нічого хорошого не принесе для селян. Хоча з року в рік громади вперто і досить успішно доводять скептикам, що це одне з кращих державних рішень.

І от на сайті Полтавської ОДА 28 лютого 2020 року оприлюднили остаточний Перспективний план формування територій громад області, згідно з яким Вельбівка має стати частиною недавно створеної  Великобудищанської ОТГ. І цього разу думки у вельбівчан ніхто не спитав…

 

Що говорить про це голова Великобудищанської ОТГ Віталій Луценко:

 

«Я дізнався про це в лютому, коли було засідання, де затверджували перспективні плани при формуванні ОТГ. За попередньою інформацією до нас мають приєднатися Вельбівка та Веприк. Я не готовий сказати, чи вийде Вельбівці досягнути свого. Я дотримуюся нейтралітету. Хоча Ціпки також мали бути частиною нашої ОТГ, але прийняли рішення і відійшли до Краснолуцької  ОТГ. Тому, час покаже»

 

Що говорять вельбівчани?

Анатолій Койло, сільський голова:

«Про рішення приєднати Вельбівку до Великобудищанської ОТГ ми не знали. Тільки на рівні чуток. Як виявилося, Великобудищанська ОТГ потребує укрупнення, тому й стоїть питання про приєднання. У громаді має бути більше 7 тисяч населення. Для нас, звичайно, географічно, це не дуже розумно. До Гадяча ближче. Частина дітей Із Вельбівки навчається в місті, ми навіть кошти на підвезення виділяємо. І люди наші працюють у Гадячі.

Років зо два тому були переговори щодо об’єднання з Гадяцькою ОТГ. Але селяни висловилися не ПРОТИ Гадяча, а проти самого факту приєднання до будь-якої громади. Позиція була така: ми поки не будемо поспішати, подивимося, як буде далі… Ну, розумієте, змінити думку людей важко…

За перспективним планом Вельбівка  все одно мала б відійти до Гадяча. Тому ми були спокійні.  Рано чи пізно, проте це б сталося.

Але так, як зараз вирішується питання кардинально і швидко (мова йде про рішення Полтавської ОДА про приєднання), то громада обурилася. Бо ніхто навіть нічого не пояснив. Хоча перспективного плану ще не змінювали.

Не так давно у нас була зустріч із куратором із Полтавської ОДА, який займається об’єднанням громад. То він пояснював, що відповідно до перспективного плану район поділиться на три громади: Гадяцьку, Петрівсько-Роменську та Лютенську. (Сергіївська мала б увійти до Петрівсько-Роменської, але відстояла свої праваавт. )  Ми йдемо до Гадяцької.

У зв’язку з карантином збирати людей на обговорення – не раціонально, тому члени ініціативної групи збирали підписи: тих, хто за Гадяцьку, і тих, хто за  Великобудищанську ОТГ.

Але нагадую, перспективний план ще не змінено, тому маємо надії, що ми таки потрапимо до Гадяча».

 

Олександр Гордієнко, директор школи:

«…Школа в усі ці політичні процеси не повинна втручатися. Це моя думка. Є законодавство, є норми, їх ми повинні дотримуватися. Є в нас у районі керівництво, юристи, хай вони й займаються. А ми будемо виконувати свої обов’язки – навчати і виховувати дітей.

Закон про об’єднання вийшов ще у 2015-му році. Був час подумати. А зараз на сайті ОДА написано, що терміни минули. А в оцей ще непростий час для країни починати колотиться – не розумно. Зараз головне – безпека громадян.

– А якщо постане питання про закриття школи? В якому з варіантів приєднання це можливо?

У нас зараз 59 дітей – це непоганий показник, порівняно з іншими навчальними закладами.

5 дітей з Гадяча у нас навчаються – батьки виявили бажання. Зараз гадать, що і як буде – дуже не вдячна справа. Тому, час покаже».

Ініціативна група збирала підписи на підтримку приєднання до Гадяцької ОТГ

Олександр Сірик, депутат районної ради:

 

«Ми швидко мобілізувалися і, з дотриманням усіх умов карантину, об’їжджали двори і збирали підписи. Так, я не відрікаюся від того, що два роки тому нами було недопрацьоване питання приєднання. Але маємо те, що маємо. Тому зараз, об’єднавшись, сподіваємося, що ми досягнемо запланованого і Вельбівка буде частиною Гадяцької ОТГ».

 

 

 

 

Віталіна Пінчук, член ініціативної групи:

«Два роки тому була розмова про об’єднання з Гадяцькою ОТГ. Але я вважаю, що було недопрацьовано пояснення для населення. Не донесли інформацію: що матиме громада, як це все буде відбуватися…

Люди просто завжди бояться чогось нового. На сходку були зібрані вельбівчани, які працюють у ФАПі, сільській раді, школі. І їм було пояснено: якщо приєднають до Гадяча, то ці структури закриють.

Школа виступала проти. Зараз амбулаторія – проти. Це нормально, в кожного своя думка. Але ж…

На рівні області начебто вже все вирішено, але на державному – ще ні. Отже, ми не втрачаємо шанс. Полтавські рішення мають рекомендаційний характер. Тому нам сказали: пробуйте, можливо ще не все скінчено.

Я розумію, що після першого обговорення про приєднання Вельбівки до Гадяча, міська рада з депутатами, трохи образилася на нас. Адже були активісти, які висловлювалися в грубій формі. Але образи образами, та все ж обіцяли дослухатися до нас.

Наступний етап – сесія сільська та міська. Вже потім будемо надсилати звернення вище».

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Тетяна Рубан, депутат міської ради:

«Я  – за приєднання Вельбівки до Гадяча. Адже це нерозумно – поруч люди живуть, а їздить хтозна куди. Коли було питання об’єднання, жителі Вельбівки поступили дуже некоректно. Вони не захотіли спілкуватися ні з міським головою, ні з керівником фінвідділу, які пояснювали, що чекатиме громаду після об’єднання.

Але це було недопрацювання сільської ради. Біленченківська сільська рада приєдналася без зайвих заперечень, а от Вельбівка вирішила, що в них і кар’єр, і ліс, тому вони можуть бути самодостатніми. Люди просто трохи недооцінили свої можливості.

Проте, сподіваюся, міські депутати підтримають рішення про приєднання. Та є питання: чи не пізно? Хоча я дотримуюся позиції: хто стукає, тому завжди відчинять…».

 

Міський голова Володимир Нестеренко нині на лікарняному. За словами Віталіни Пінчук, в телефонному режимі вони отримали погодження на приєднання. І рішення сесії начебто ще дійсне, адже кілька років тому депутатський корпус проголосував ЗА приєднання Вельбівки до Гадяцької ОТГ. Тепер лишилося достукатися вище. І вельбівчани таки не втрачають надії, що в них усе вийде.

 

ДОВІДКОВО: Більше 80% працездатних жителів Вельбівки працюють у Гадячі

Відстань від с. Вельбівки до центру Великобудищанської  ОТГ – 27,5 км., а населений пункт сільської ради, який знаходиться на найбільшій відстані від потенційного центру ОТГ – с. Тютюрівщина ЦІЛИХ 41,7км.

Відстань між населеними пунктами Вельбівської сільської ради до Гадяча становить не більше 3 км.

40 % дітей навчається у школах та дитячих садочках м. Гадяч.