Чому в Україні молоко коштує дорожче, ніж у Польщі

В Україні виробляти молочні продукти не вигідно. Бізнес окупається за 5-7 років. Фермери, які займаються птахівництвом, прибутки отримують за 1,5-2 роки, розповів Gazeta.ua директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

“Фактично їмо молочку сумнівної якості, бо іншої немає. Щоб змінити ситуацію, треба запроваджувати субсидії для фермерів, ефективну систему дотацій та надавати дешеві кредити. Без цього стимулювати скотарство не вийде”, – каже Дорошенко.

Він додає, що у Європі цьому сегменту завжди приділялося найбільше уваги.

“Українці відмовляються від молочних продуктів через високу ціну. У Польщі молоко коштує вдвічі дешевше. У Литві — у 2,3 рази. Це при тому, що зарплата українців ушестеро менша, ніж поляків. Ще гірша ситуація з йогуртом, кефіром, твердим сиром. Це преміальний сегмент. За рік подорожчав на 16%”, – пояснює експерт.

В Україні один з найвищих у Європі податків на додану вартість на молочні продукти. Становить 20%, пояснюють в асоціації виробників молока. У Польщі – 5%.

До кінця року молоко до ціни додасть 5%. Сметана та кисломолочний сир — по 4%.

“Збити ціну можна за допомогою імпорту. Це вихід для будь-чого, але не молочних продуктів. Через малий термін придатності їх не встигнуть завезти. Зіпсоване молоко доведеться виливати на кордоні. Без підтримки держави знизити ціни не вдасться”, – наголошує Дорошенко.

За його словами, українці не хочуть тримати корів та займатися городництвом. Більшість немає вільного часу. Крім того, підсобне господарство не вигідне через подорожчання кормів та добрив.

За серпень молочні продукти подорожчали на 5%. З початку року — на 16%, передає асоціація виробників молока.