Чому чистота – не завжди запорука здоров’я: поради алерголога-імунолога

Душ вранці і ввечері, після тренувань і після прогулянок і просто тоді, коли дістає спека. Ми всі так робимо – була б можливість. Але, виявляється, душ по кілька разів на день – це шкідливо, навіть дуже шкідливо.

Доводилося чути, що зловживання миттям (і не тільки рук) – це шкідливо. Чому?

– При частому митті порушується робота імунної системи, шкіра з часом висихає, лущиться, з’являються ознаки передчасного старіння, а то й прояви грибкових захворювань – так звані “хвороби чистьох”. Саме прагнення до чистоти створює цей дисбаланс. Приймаючи душ, ми змиваємо в каналізацію не тільки бруд і піт, а й частину мікроорганізмів, а разом з ними – природний шкірний жир, тобто ліпідний шар, який захищає шкіру від інфекцій. Цим же жиром живляться корисні “мешканці” шкірного мікробіому, так що ми ще й позбавляємо їх “їжі”. Що гарячіша вода і що агресивніший мийний засіб, то більш сухою стає шкіра. Від цього вона гірше протистоїть хворобам і часто подразнюється. До всього цього додається шкода від агресивних хімічних сполук у косметичних засобах. Лаурилсульфат натрію, наприклад, змушує шампуні і гелі пінитися, а також видаляє шкірне сало. Він смертоносний для бактерій на кшталт Nitrosomonas eutropha, яка живиться аміаком у нашому поту і має протизапальну й очисну дію, а ще діє як природний дезодорант. Парабени блокують розмноження корисної бактерії Roseomonas mucosa, яка вбиває шкідливу “екземну” бактерію Staphylococcus aureus.

То скільки ж разів треба митися, щоб не бути неохайним, але й не нашкодити організму?

– Ось кілька правил, які можна вважати орієнтиром.

Приймати душ рідше. Частота миття залежить від того, наскільки інтенсивно ви пітнієте, і як багато жиру виділяє ваша шкіра. Середня рекомендація – два-три рази на тиждень або раз на два-три дні. Щодня варто мити під пахвами, ступні і зону між ніг. Однак майте на увазі, що слизові оболонки геніталій і сфінктер ануса більш чутливі, тому все, що “всередині”, миється тільки водою, без мила (або гелю для інтимної гігієни).

Що стосується ванн, то купатися слід недовго і в помірно теплій воді. Вода розчиняє жири в роговому шарі шкіри, тому занадто тривалий її вплив може викликати дерматит. Що гарячіше вода, то відчутніше подразнення. Тому приймати ванну і душ варто швидко не довше як 10-15 хвилин, а температура води має бути помірною.

Митися слід тільки водою. Мило та інші мийні засоби містять агресивні речовини, які руйнують ліпідний бар’єр шкіри і змінюють її рН-баланс; у води значення рН нейтральний. Якщо ця ідея здається вам занадто радикальною, спробуйте гелі для душу, які призначені для сухої або атопічною шкіри з нейтральним для шкіри рівнем рН в 5,5 одиниці. Важливі ознаки безпечного засобу –відсутність запаху, кольору і піни. Такі засоби можна частіше знайти в аптеці, ніж у магазині.

Мити руки варто звичайним милом, а не антибактеріальним. Мити руки милом – найбільш здорова гігієнічна звичка і не тільки під час пандемії. Звичайне мило допомагає ефективніше змити мікроби. Запам’ятайте: руки – з милом, все інше – бажано без мила.

Для миття голови вибирайте м’який шампунь з кислим значенням рН. Шкіра голови менш чутлива до мийних засобів, але шампунь (як правило, досить агресивний за складом) потрапляє на повіки, обличчя і шию, де й може стати джерелом подразнення й алергії.

Всі дерматологи в один голос твердять про те, що любителям помитися під гарячою водою, та ще й з мочалкою, гелем і милом, треба зупинитися. В ідеалі – перейти на теплу воду і контрастний душ і точно не мучити шкіру по кілька разів на день. Часте застосування мийних засобів з хімічними добавками (тими ж парабенами) порушує гідроліпідний бар’єр шкіри і навіть сприяє проникненню бактерій у глибокі шари шкіри (ми ж самі змиваємо шкірний жир, який цьому перешкоджає), а висока температура сушить шкіру. Загальна рекомендація лікарів – митися щодня можна, але просто водою, без застосування пінних засобів, а от ретельне відмивання тіла (з гелем, милом і мочалкою) краще скоротити до двох разів на тиждень.

Вас поб’ють виробники засобів гігієни…

– Можливо, але кожному з нас має бути ближчою тема нашого здоров’я, а не чиїхось надприбутків. Адже шкіра людини ніби покрита шаром пудри, а на її відновлення після ретельного миття потрібно 1,5-2 місяці. Від щоденного миття з милом і гелями страждає не тільки шкіра. Дістається й волоссю, нігтям. Пошкоджується кератин, і локони стають тьмяними і млявими. Потрібно бути особливо обережним з антибактеріальним милом з триклозаном, яким найчастіше користуються любителі стерильної чистоти. Воно перш за все рекомендоване для лікарів (особливо для хірургів), але всім іншим (особливо дітям) воно завдає шкоди, оскільки вбиває 99% бактерій, серед яких є чимало корисних. Косметичне мило більш доречне для всіх, хто не працює в лікарні. Дитячі засоби для миття – теж хороший вибір, адже вони вважаються придатними і для дорослої шкіри, але проходять більше тестувань. Після гарячого душу з милом або ванни, коли шкіра розпарена і не має захисного шару, вона дуже чутлива. І в жодному разі не розтирайте її рушником, тільки обережно промокніть акуратно. Ідеальний варіант – це дозволити воді випаруватися з вашого тіла природним шляхом, щоб волога збереглася у верхніх шарах шкіри.

Якщо не митися часто, то як підтримувати чистоту тіла?

– Щодня надягайте свіжу білизну й одяг, частіше міняйте постільну білизну. Щоденний душ – тільки водою, а з милом або гелем і з мочалкою – двічі на тиждень. Руки мийте частіше і з милом, ноги й інтимні місця – щодня, але милом не зловживайте. От і всі правила.