Що викликає рак частіше за цигарки

4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. Його проголосили 2005 року Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями для підвищення обізнаності про рак як одного із найстрашніших захворювань цивілізації. Рак стає причиною практично кожної 6-ї смерті у світі.

Термін “рак” фактично походить від зовнішнього вигляду однойменної тварини. Кровоносні судини, що оточують деякі пухлини, віддалено нагадують клешні ракоподібних.

Рак передміхурової залози є найпоширенішою формою раку і 3-ю за частотою причиною смерті серед чоловіків. А найпоширенішим видом пухлин у жінок вважається рак молочної залози. Частіше зустрічається в лівих грудях, ніж у правих.

Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі звичайних кордонів, здатні проникати в інші тканини тіла та поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазуванням.

До факторів ризику розвитку ракових захворювань відносяться: спадковість, вірус папіломи людини, віруси гепатитів В і С, вірус Епштейна-Барра, паління, вживання алкоголю, відвідування соляріїв, вживання нездорової їжі, надмірна вага тіла, недостатня фізична активність, забруднення навколишнього середовища, обробка пестицидами сільгоспродукції, гормональні порушення.

Характерною особливістю онкозахворювань є відсутність симптомів на ранніх стадіях хвороби. Ознаками для тривоги є ущільнення на тілі, набряки, тахікардія, випадіння волосся, погіршення апетиту і різке схуднення. Також тривалий кашель без видимих причин, нетипові виділення і кровотечі, збільшені лімфатичні вузли, часті інфекційні хвороби, наявність ран, виразок, ерозій, які тривалий час не гояться, постійна дратівливість і нервозність.