Що несуть святити в церкву на Маковія

14 серпня Православна Церква святкує свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, а також день семи мчч. Маккавеєвих, які в 166 році до н. е. прийняли мученицьку смерть за віру. Вважають, що від їхнього імені утворилася співзвучна назва свята — Маковея, або Маковія.

Цього дня у церквах святять квіти, мак і мед. На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковейка» і в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям): васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник. Освячене зілля зберігали протягом року за образами, щоб заварювати в разі потреби.

“Хоча власне до свята мак стосунку не має, нагадують у церкві, це просто органічне поєднання церковних та давніх хліборобських традицій. Мак згодом використовували, готуючи кутю на Святвечір та пісні вареники. Вода цього дня теж вважалася цілющою”.

Джерело.