Які штрафи передбачає новий мовний закон

Законопроект “Про забезпечення функціонування української мови як державної” передбачає введення системи штрафів.

Українці отримають можливість скаржитися уповноваженому, каже співавторка закону депутат Ірина Подоляк, передає “Захід.нет“.

“Спочатку буде попередження до, наприклад, юридичної особи – ресторану чи кафе. Коли вподовж наступних півроку знову буде скарга на цю установу, то тоді будуть адміністративні стягнення. Це штраф від 5 до 7 тис. грн. Ми з колегами і з експертами дуже багато дискутували. Бо дехто каже: “Якщо три рази порушується впродовж певного року – треба забирати ліцензію, треба закривати кафе чи ресторан”. У цьому законі таке не передбачено. Ми не можемо йти такими засобами. Ми розуміємо, що мусимо йти еволюційним шляхом”, – розповідає вона.

Система штрафів заохотить власників громадських закладів наймати персонал, який володіє українською.

“Така логіка цього закону. Він розуміє: якщо не хоче нести збитки, якщо не хоче що три місяці сплачувати штрафи в кілька тисяч гривень – то повинен однією з кваліфікаційних вимог для своїх працівників передбачати володіння українською мовою”, – каже Подоляк.

Уповноважений буде мати можливість перевіряти достовірність скарг. Усього в країні буде 80 уповноважених.

“Вони можуть делегувати свої повноваження органу місцевого самоврядування: “До нас надійшла скарга. Просимо вас, дайте нам інформацію про це”, – повідомила депутат.

Кримінальну відповідальність за порушення мовного закону прибрали.

Нардепів можуть зобов’язати сплатити штраф за використання іноземної мови. У законопроекті про державну мову, який ухвалили в першому читанні 4 жовтня, передбачена кримінальна відповідальність за приниження державної мови, повідомив голова комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький.