Як перестати відволікатися на смартфон і почати жити?

У сучасному світі нашому мозку, схоже, важко зосередитися на одному завданні, і він постійно перемикається з одного на інше.

Перестрибувати з однієї пісні на іншу з музичними сервісами на зразок Spotify ще ніколи не було так просто. Також легко скакати з однієї новини в інтернет-ЗМІ на іншу, повідомляє Кozakorium.

Статті в журналах тепер часто виходять із зазначенням часу, необхідного для читання. Майже чверть опитаних в британському дослідженні сказали, що з ними траплялися негаразди, коли вони відволікалися під час ходьби: йшли з опущеною головою, втупившись в екран телефону і натикалися по дорозі на ліхтарні стовпи

Здається, ми зіткнулися з епідемією неуважності, але чи є від неї ліки? І хто забрав у нас наші увагу та зосередженість?

Історик Райс Джонс вивчав питання про те, хто може нас відволікати, і поговорив з людьми, які чинять цьому усвідомлений спротив.

Хто краде нашу концентрацію?

Соціальні мережі, таргетована реклама, YouTube, додатки: технологічні компанії навчилися монетизувати прокрастинацію і в промисловому масштабі систематично перетягують на себе нашу увагу.

“Ціла індустрія націлена на крадіжку нашої уваги, і більшість з нас навіть не розуміє, що відбувається”, – говорить Белінда Пармар, в минулому фахівець у сфері інформаційних технологій. Тепер вона настільки стурбована впливом цих технологій на наше психічне здоров’я, що стала активісткою кампанії по боротьбі з технологічною залежністю.

“Ця індустрія обіцяє зблизити нас зі світом, але насправді її головна мета — відібрати в нас час”. За її словами, деякі компанії, наприклад, Netflix, навіть не приховують цього.

“Коли Рід Гастінгс, глава Netflix, говорить про те, що їх найбільший конкурент — це сон, варто подумати двічі, — каже Пармар. – Якщо ви хронічно недосипає, як ви зможете бути уважними?” Пармар, тепер уже керівник компанії The Empathy Business, визнає, що в нових технологіях є багато позитивного, однак підкреслює, що у них є і темна сторона.

Ще один, який перейшов на іншу сторону – це Джеймс Вільямс, колишній співробітник Google, який усвідомив, що цілі, які ставлять перед собою великі технологічні компанії, не відповідають його власним цінностям.

“Це були речі на зразок максимізації кількості кліків, переглядів, часу, який ви проводите з пристроєм”, – розповідає Джеймс. Він визнав неможливим в оточенні цих технологій слідувати своїм цілям або знайти в житті місце для власних роздумів.

Подумайте про це в такому ключі, пропонує Джеймс: “Ми – кріпаки, а великі технологічні компанії – на зразок господарів садиби”. Спостерігаючи за розстановкою сил у грі, він прийшов до висновку про те, що сьогодні рабство – це не про фізичну кабалу, а про нашу увагу. І хоча багато цифрових продуктів безкоштовні, вони крадуть наш найцінніший ресурс: час

Чому ми так любимо відволікатися?

Тім Ву – професор Колумбійського університету і автор книги “Торговці увагою: титанічна боротьба за місце в наших головах”. Він розповідає, що потреба постійно перевіряти смартфони – коли ми беремо гаджет в очікуванні автобуса, в ліфті, в туалеті – має свій термін. Це називається “змінний графік винагород”.

Ця ідея з’явилася у професора Гарварда, психолога Берреса Фредеріка Скіннера після серії експериментів. Вони показали, що голуби починають з більш високим ступенем залежності клювати кнопку, що приносить насіння, якщо не знають, коли насіння з’являться. Такий непослідовний стимул винагороди, як стало ясно, є найбільш захоплюючим, говорить Тім, – немов ігровий автомат.

Так само як голуби, що клюють кнопку, ми беремо телефони, часто розчаровуємося, але часом отримуємо щось, що нас захоплює і заохочує. І це змушує нас повертатися.” Таким чином, ви втрачаєте години свого дня, дні тижня, місяці життя на речі, які не дуже-то вам потрібні”, – говорить він. Отже, чи є спосіб запобігти блуканню нашого розуму?

Як зупинити крадіжку часу

Експерт зі споживчої поведінки Нір Еяль, який досліджує формування звичок, знає про трюки, якими користуються технологічні компанії, щоб привернути нашу увагу, тому що сам навчав їх цього. І хоча це вимагає певних особистих зусиль, ви можете обдурити систему і зберегти концентрацію.

Але потрібно звикнути ставитися до себе уважно, говорить Нір. Доволі просто перестати відволікатися, якщо знаєш, як це зробити. І у нього є план, здатний допомогти.

Крок 1 – Керуйте своїми внутрішніми тригерами

Коли ми відволікаємося, ми зазвичай намагаємося уникнути чогось некомфортного. Спробуйте зрозуміти, що це таке і як з цим впоратися.

Крок 2 – Виділіть час для відволікання

Просто виділіть протягом дня час, коли можна відволіктися, і тоді це не буде відчуватися так, ніби у ваш час вторглися. Наприклад, виділіть собі певну годину для соціальних мереж.

Крок 3 – Позбавтеся від внутрішніх тригерів

Вимкніть повідомлення і дзвінки, які переключають увагу і кажуть вам, що робити.

Крок 4 – Прийміть рішення не відволікатися

Встановіть додаток, що контролює час, який ви проводите за телефоном.

Ключовий фактор – самоаналіз; як тільки ви зрозумієте, що вас відволікає саме телефон або планшет, ви почнете його відкладати.

Повністю відключитися від технологій?

Всі ми – як дорослі, так і діти – стали все більше залежні, якщо не сказати – зблизилися з екранами, завдавши збитків спілкуванню один з одним, каже Сьюзен Мосхарт, австралійська журналістка і мама, яка хронічно втомилася через технологічні залежності в її сім’ї.

“Технології впливали на увагу в моїй родині”, – говорить вона. Тому Сьюзен прийняла рішення відключити всі екрани і пожити без них півроку. “Я просто відключила живлення. Зібрала всі наші гаджети, все телевізори, ноутбуки та віднесла їх у сарай”, – говорить вона

“Я хотіла, щоб люди дивилися один на одного, розмовляли. Хотіла, щоб ми сиділи за обіднім столом і не їли швидко лише для того, щоб швидше повернутися до повідомлень і відео. Я хотіла повернути свою сім’ю”, – каже Сьюзан.

І як, спрацювало? У підсумку всі проводили більше часу за розмовами, але й нудьги було більше, говорить Сьюзан. І хоча цей експеримент змусив її переглянути свої відносини з гаджетами, через півроку вона була готова повернути їх. Вона визнає, що день, коли вона знову включила девайси, нагадував Різдво. Якщо просте вимикання телефонів не спрацює, що ще можна зробити?

Реформа технологічних компаній

Джеймс Вільямс вважає, що розв’язання проблеми – у створенні нової етичної системи, що управляє “індустрією уваги”. “Нам варто прагнути до світу, в якому спроба безпричинно захопити чиюсь увагу розглядається як неповага і зло”, – говорить він.

“Якщо етика і цінності, які ми маємо, не застосовуються до технологічного дизайну, то що тоді”, – міркує він. Разом з іншими незадоволеними станом справ Джеймс створив групу під назвою “Добре проведений час”. Вона бореться за зміни в проектуванні продуктів в середовищі технологічних компаній.

“Ці компанії стверджують, що хочуть поліпшити наші життя, але те, що вони забирають – увага – набагато цінніше, ніж все інше”, – говорить він. Що, якщо увага – не товар, який можна купити і продати? Можливо, змінюватися потрібно не компаніям, а нам.

“У вас взагалі немає шансів”, – вважає Белінда Пармар, яка не з чуток знає, який ефект залежність від технологій чинить на психічне здоров’я, особливо на дітей і підлітків.  “Ви людина, яка намагається зробити, як вона вважає, усвідомлений вибір … але ви не в курсі, що за кожним додатком стоїть команда розробників, психологів і ігрових експертів, єдина мета яких – привернути вашу увагу”, – говорить Пармар. “З цим не можна впоратися самостійно, особливо якщо ви – дитина”, – впевнена вона.

Зображення – pinterest.com