14 жовтня – День українського козацтва

Святкування Дня українського козацтва збігається зі святом Покрови. З давніх-давен Богоматір вважалася покровителькою всього українського козацтва. Саме 14 жовтня козаки збирали Велику раду, на якій обирали гетьмана і визначалися з подальшими військовими планами.

В Україні козацтво з’явилося ще в чотирнадцятому столітті. Козаками ставали вільні люди, які вирішили повністю присвятити себе служінню своїй батьківщині і захисту українських земель від ворогів.

Запорізька Січ вважається першим демократичним незалежним об’єднанням, яке мало ознаки республіканського ладу. Основними принципами були свобода і рівність. Не було ні панів, ні слуг, ні бідних, ні багатих. Всі мали рівні права і обов’язки. Але така свобода не мала на увазі вседозволеність. Жорстка дисципліна і відповідальність були запорукою успіхів під час військових походів.

Козаки володіли безліччю унікальних умінь і знань. Наприклад, у них були човни – чайки, прототипи підводних човнів. Вони дозволяли підпливати до ворожих суден непоміченими і потім раптово виринати. Заставши противника зненацька, козаки мали перевагу в бою.

З 2002 року в нашій країні діє Українське реєстрове козацтво – громадська організація, яка вважає себе правонаступницею і продовжувачем традицій козацтва України. А з 1991 року регулярно організовуються кінні походи, походи на чайках, фестивалі-турніри бойових мистецтв і національних видів єдиноборств.

Також в Україні існує Міжнародна федерація бойового гопака. Танець гопак виник на Запорізькій Січі. Після повернення з військових походів козаки показували в танці найбільш вдалі прийоми і сцени бою. Саме ці рухи дозволяли підтримувати форму в перервах між походами.

Джерело.