28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці: прикмети і традиції

28 серпня Сіхдна Церква відзначає одне з дванадцяти найбільших свят церковного року – Успіння Пресвятої Богородиці. Свято також називають в народі «Перша Пречиста».

У цей день православна церква згадує про успіння Божої Матері — закінчення життєвого шляху Богородиці і з’єднання її зі своїм сином Ісусом Христом.

Як розповідає церковне передання, після Хресних страждань, Воскресіння і Вознесіння свого Сина Пресвята Богородиця поселилася в будинку Іоанна Богослова недалеко від Оливної гори. Вона була з тими, хто підтримував і стверджував молоду християнську Церкву: допомагала всім, хто потребував, підтримувала нужденних, лікувала хворих, проповідувала. Незадовго до смерті Марії явився архангел Гавриїл і сповістив про близький перехід її до вічності, вручивши їй райську маслинову гілку.

Згідно з церковним переданням, в цей день апостоли полишили місця своєї проповіді та чудесним способом зібрались в Єрусалимі, щоб попрощатись з Пресвятою Богородицею та здійснити погребення її тіла. Коли настав час її кончини, у світлиці засяяло яскраве світло, і присутні побачили чудесне видіння: Сам Ісус Христос зійшов з неба з ангелами і святими і прийняв її душу. На іконах Успіння душу Пречистої зображують у вигладі немовляти.

 

За Божим промислом апостол Фома не був присутній при похованні Богородиці. Коли він прийшов до Єрусалиму на третій день, апостоли відвалили камінь від гробу, щоб Фома міг попрощатися зі святим тілом Пріснодіви. Але тіло Її зникло, і в печері лежали тільки похоронні пелени – Пречиста Богородиця була узята на небо в тілі.

Надвечір, коли вони були зібрані всі разом на вечері, побачили Матір Божу у повітрі, в оточенні Ангелів і почули слова «Радійте, бо Я з вами по всі дні!». Тоді Апостоли з радістю промовили: «Пресвятая Богородице, спаси нас!» Вони зрозуміли, що на третій день Богоматір воскресла.

В Україні свято Успення Пресвятої Богородиці отримало особливе вшанування. Так головні монастирі-лаври Українських Церков — православні Києво-Печерська, Почаївська та греко-католицька Унівська присвячені цьому святу.

Цього дня традиційно йшли до храму, щоб помолитися до Пресвятої Богородиці. Оскільки закінчується Успенський піст, можна готувати трапезу. Хоча цього року Успіння припадає на середу, пісний день, але з нагоди свята можна вживати рибу.

У цей день не можна сваритися, особливо з родиною. Також не можна шити, різати, взагалі користуватися голками, ножами чи ножицями, працювати та прибирати, прати, поратися ні вдома, ні на городі чи у дворі.

Народні прикмети:

  • Початок молодого бабиного літа.
  • Якщо погода молодого бабиного літа (з 28 серпня до 11 вересня) гарна, то старе бабине літо (13 – 21 вересня) буде негожим.
  • Яка перша Пречиста – така й осінь.
  • Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова і холодна. І навпаки: як не буде дощу, то тепла, сухувата, без болота.
  • Джерело.