4 вересня – День Агафона Огуменника

Зазвичай в ніч на Агафона Огуменника – 4 вересня – селяни відправлялися вартувати снопи сіна. Надягали кожух навиворіт, брали з собою кочергу – таким чином захищалися від лісовика, вважаючи, що в цю ніч він бігає з одного села до іншого, від хати до хати й розкидає сіно. Про це йдеться на сайті Ukr.media.

Якщо ж людина могла уважити лісовика, то, відповідно до прикмет, він у цей день міг допомогти людині.

У народі вірили, що лісовик дуже нагадує людину, а тому, намагалися одягнутися 4 вересня так, щоб заплутати злого духа – той подумає, що в селі бешкетує інший лісовик, і не зважиться підійти до снопів.

У церковному календарі дата 4 вересня пов’язана з особистістю мученика Агафоника Нікодимійського, постраждалого за віру в IV столітті. Однак у народі раніше день 4 вересня носив погану енергетику. Існувало безліч повір’їв, які своїм корінням йшли з язичництва. Так, вірили в лісовиків, які приходили в село для того щоб повеселитися і розкидати сіно. Тому, і були поширені дозори. Для цього люди обв’язували голову рушником, надягали кожухи навиворіт і брали з собою кочергу. Взагалі ж, лісовика на Русі дуже шанували, оскільки він був добрим духом, який слідкує, щоб ніхто не завдав ніякої шкоди господарству. Говорили, що лісовик ніколи не буде шкодити людям, що чинять добрі справи. Так, вірили, що такий дух допомагає вибратися з лісу і не заблукати, а злих людей він, навпаки, змушував безупинно блукати лісовими стежками. Зустрічали лісовика говорили, що на вигляд він може нагадувати якого-небудь родича або знайомого. Однак на ньому завжди пов’язаний пояс червоного кольору – саме це допомагає розпізнати духа. Також ліва сторона його каптана розкрита, а взуття надіте з лівої ноги на праву, і навпаки.

У народному календарі лісовику було присвячено кілька днів. Зокрема, вважалося, що, наприклад, 27 вересня лісовик переганяє звірів в лісі, а тому, намагалися не виходити з дому без особливої необхідності. У жовтні також існував час, коли вшановували лісовика і говорили, що він провалюється під землю, щоб перечекати зиму, але перед цим багато біснується, через що зустрічатися з ним небезпечно.

Народні прикмети на 4 вересня.

4 вересня сонячний день видався – хороша погода протримається ще 4 тижні.
Вродили горіхи, а грибів, навпаки, дуже мало – за прикметами, буде холодна і сніжна зима.
Якщо людина народилася 4 вересня, то вона буде доброю, але дуже образливою. В якості талісмана їй рекомендують носити берил.

Джерело.